Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou a kterou vybrat?

debetni karta

Vypadají stejně, obě slouží k placení a lidé si je často pletou. Jaký je vlastně rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Odpověď zná pouze 43 % Čechů, a to i přesto, že podle České bankovní asociace platí 8 z 10 lidí debetkou. Pokud nedáte na tyto plastové kartičky dopustit, zjistěte, jaké výhody a rizika jednotlivé platební karty přinášejí – a která z nich je pro vás ta pravá.

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Přestože je v českém prostředí mnohem běžnější karta debetní, mnoho lidí mluví o své kartě jako o kreditce. Na první pohled není mezi kreditní a debetní kartou žádný rozdíl, jejich fungování se však značně liší. Hlavní rozdíl spočívá ve způsobu čerpání peněz. S tzv. debetkou platíte pouze svými vlastními penězi, které máte na účtu v bance, kdežto u kreditky disponujete penězi půjčenými bankou. To znamená, že můžete nakupovat i tehdy, když na účtu nemáte dostatek vlastních prostředků.

Jak funguje debetní karta?

Debetní karta je standardní platební karta, kterou klienti dostávají ke svému běžnému účtu. Dá se říct, že je jako váš finanční svědomitý kamarád – nepustí vás přes hranice vašich možností. Máte na účtu 10 tisíc a chcete lyže za 15 tisíc? Bohužel, smůla. Debetka vás chrání před finančními přešlapy tím, že vám dovolí utrácet jen tolik, kolik máte. Není divu, že právě debetní karta je u Čechů s minimální finanční gramotností nejoblíbenější.

Doporučujeme
Související článek: Finanční gramotnost pro děti: Kdy, co a jak děti naučit?

Co umožňuje debetní karta?

Debetní karta vám umožňuje platit v obchodech, na internetu a vybírat hotovost z bankomatu. V internetovém bankovnictví si můžete nastavit limit, kolik peněz lze najednou vybrat nebo jakou nejvyšší částku debetní kartou zaplatit. Některé banky nabízí i výběry z libovolného bankomatu zdarma. Tím jsou funkce debetky víceméně vyčerpané. Pokud byste se ocitli na nule, můžete využít tzv. kontokorent – krátkodobý úvěr, který vám umožní platit i bez dostatku peněz na účtu. Tento úvěr je však spojený s vyššími úroky a dalšími poplatky, a nejedná se tak o levnou záležitost.

Jak funguje kreditní karta?

Kreditní karta je naopak trochu jako Aladinova lampa – umožní vám plnit si přání, i když váš účet zrovna zeje prázdnotou. Ale pozor, není to zadarmo; kreditní karta je formou úvěru od banky. To znamená, že peníze, kterými platíte, nejsou vaše, ale banka vám je půjčuje. Kreditka není přímo vázána na váš běžný účet, takže ji můžete mít u jiné banky, než kde máte svůj osobní účet. Každá kreditní karta má stanovený úvěrový limit – maximální částku, kterou si můžete půjčit. Kreditní karta je vlastně revolvingový úvěr, který můžete opakovaně využívat a splácet.

kreditni a debetni karta

 

Proč je dobré mít kreditní kartu?

Kreditní karta umožňuje klientům půjčit si peníze na určitou dobu (obvykle na 40 až 55 dní) bez úroku – půjčujete si tak de facto zadarmo. Stačí ale zapomenout na splatnost, a úroky se u některých bank mohou vyšplhat až na 20 %, což už vaši peněženku pořádně zatíží. S kreditní kartou můžete platit doma i v zahraničí, na internetu, v obchodech, vybírat peníze z bankomatu nebo posílat platby převodem.

Jaké jsou podmínky získání kreditní karty?

Vzhledem k tomu, že banka skrze kreditní kartu půjčuje klientům vlastí peníze, není k dispozici každému. Než vám banka kreditku schválí, prověří vaši bonitu, tedy schopnost splácet půjčku. Bonita ve zkratce ukazuje, jak zvládáte hospodaření s financemi a zda budete schopni včas splatit své závazky. Pro banku jste bonitním klientem, pokud splňujete podmínky pro poskytnutí úvěru, což zahrnuje nejen dostatečný příjem, ale také neproblematickou historii splácení případných půjček nebo jiných závazků.

Kreditní vs debetní karta

Typ karty Výhody Nevýhody
Debetní karta – Používá pouze vaše prostředky.
– Obvykle vydání a vedení (první) karty zdarma.
– U některých bank bez poplatků za výběry z bankomatu.
– Při zneužití jsou ohroženy vaše prostředky.
– Při blokaci karty jsou blokovány vaše peníze.
– Omezené možnosti platby v zahraničí (například v hotelech a autopůjčovnách).
– Bez prostředků na účtu si nic nekoupíte.
– Ve většině případů bez benefitů.
– Vysoké úroky u kontokorentu.
Kreditní karta – Během bezúročného období de facto půjčka zdarma.
– Lepší ochrana proti zneužití peněz.
– Snadné placení v zahraničí (v USA, Kanadě, Austrálii).
– Není spojena s běžným účtem (je vázána na úvěrový účet).
– Odměny a bonusy za platby (salonky na letištích, cashback, slevy).
– Nutnost projít schválením od banky.
– Úvěrový limit se odvíjí od bonity klienta.
– Vysoké úroky po bezúročném období.
– Riziko předlužení.
– Nevýhodné výběry z bankomatů.

Jak poznám debetní a kreditní kartu?

Na první pohled jsou kreditní a debetní karty téměř k nerozeznání. Vypadají stejně, jsou stejně velké, vyrobené ze stejného materiálu, mají na sobě uvedené stejné údaje. V některých případech je karta přímo označená údajem „debit“ nebo „credit“, jinak však musíte mít o svých kartách přehled