Vyjet, či nevyjet? Program Erasmus+ otevírá dveře do světa plného nových přátelství, zážitků i osobního růstu. Jak se na něj dostat? Kolik stojí peněz? A co když nechci odjet na celý semestr? V tomto článku jsme pro vás sepsali všechno, co potřebujete vědět, než se odhodláte k zásadnímu životnímu kroku a vydáte se vstříc cizím zemím a kulturám.
Co je Erasmus?
Jedná se o program Evropské unie, který umožňuje studentům i pedagogům zažít studium v zahraničí. Oficiálně se jmenuje Erasmus+, protože zahrnuje nejen studijní pobyty, ale také stáže a další vzdělávací projekty. Na vybrané Erasmus projekty můžete vyjet už na střední škole i z domova důchodců. Od vzniku Erasmu v roce 1987 vyjelo do světa „na zkušenou“ přes 15 milionů účastníků. Jen z Česka jich během posledních 25 let bylo přes 411 000.
Jak funguje Erasmus?
Princip programu Erasmus je jednoduchý: vaše domovská univerzita má uzavřené partnerství s různými zahraničními školami, kam můžete na určitou dobu vycestovat. Studijní pobyt v zahraničí může trvat 3 měsíce až 12 měsíců. Pokud chcete vyjet na Erasmus, stačí projít výběrovým řízením, které probíhá alespoň jednou ročně, a můžete začít balit kufry. Velkou výhodou je, že vám Erasmus poskytne stipendium, které pomůže pokrýt náklady na život v zahraničí. Nemusíte navíc platit školné za studium na partnerské univerzitě, ať už je veřejná nebo soukromá.
Proč odjet na Erasmus?
Hlavním lákadlem Erasmu je příležitost zažít jinou kulturu na vlastní kůži, poznat nové lidi a získat cenné zkušenosti. Nejde jen o studium – Erasmus vám otevře dveře k novým zážitkům, přátelstvím i k dobrodružstvím, na která budete vzpomínat celý život. Zahraniční studijní pobyt navíc vypadá skvěle v životopisu. Budoucím zaměstnavatelům totiž ukazujete nejen, že ovládáte cizí řeč, ale také, že se nebojíte výzev.
Erasmus vám pomůže rozšířit obzory nejen akademicky, ale i osobnostně. Odjet do cizí země, kde nemáte žádné zázemí, je pořádné vystoupení z komfortní zóny. Díky takovému výjezdu se naučíte, jak být samostatnější, řešit problémy a přizpůsobit se různým situacím. Čeká vás rychlý osobností růst i celoživotní přátelství z celého světa. Nové kontakty vám navíc mohou otevřít dveře k budoucím pracovním příležitostem nebo alespoň k sobě domů, abyste měli v zahraničí vždycky kde přespat.
Kdo může jet na Erasmus?
Abyste se mohli zapojit do programu Erasmus, musíte být zapsáni na vysokou školu, která je součástí programu Erasmus+. Vyjet můžou studenti bakalářského, magisterského i doktorského studijního programu, ale většinou je potřeba mít ukončený alespoň první ročník bakalářského studia. Pak už jen stačí úspěšně zvládnout výběrové řízení, ve kterém jsou hodnoceny studijní výsledky, jazykové schopnosti, mimoškolní aktivity nebo motivační dopisy uchazečů. Každá univerzita má své vlastní podmínky, tak nezapomeňte zapátrat na oddělení zahraniční spolupráce vaší školy.
Kam můžu jet na Erasmus?
Ať už vás lákají historické uličky francouzských měst, klidné fjordy Skandinávie nebo šumění portugalských vln, s Erasmem si každý přijde na své. Program se navíc rozšířil i za hranice Evropské unie. Studovat tak můžete například v Srbsku či Turecku. Stačí zjistit, s jakými partnerskými univerzitami má vaše škola uzavřenou smlouvu a začít vybírat destinaci. Při výběru města přemýšlejte nejen o tom, kde byste chtěli žít, ale také o kvalitě místní univerzity a nabízených předmětech. Zvažte také náklady na život – život v severských zemích může být dražší než třeba v Portugalsku nebo Polsku.
Kolik se platí za Erasmus?
Erasmus vám poskytne finanční polštář v podobě stipendia, ale nečekejte, že pokryje úplně všechno. Výše stipendia se aktuálně pohybuje v rozmezí od 480 do 750 eur na měsíc, vždy s přihlédnutím k životním nákladům v dané zemi. Před odjezdem se určitě hodí mít něco naspořeno, ať už z brigád nebo stavebního spoření. Další možností je najít si brigádu přímo v místě pobytu, ale to vám může zkomplikovat jazyková bariéra. Život na Erasmu může vyjít pořádně draho, zvlášť pokud chcete během zahraničního pobytu i cestovat a vést sociální život. Abyste měli z čeho zaplatit poslední nájem, stanovte si předem měsíční rozpočet.
Co je potřeba zařídit před odjezdem?
Administrativa související s Erasmem má sice děsivou pověst, ale s trochou trpělivosti ji zvládnete bez újmy na zdraví. Klíčem je nenechávat vše na poslední chvíli a pečlivě sledovat pokyny, které dostanete od vaší školy. Připravte se, že před odjezdem (i po odjezdu) budete muset vyplňovat přihlášky, formuláře, shánět výpisy známek a jazykové certifikáty. Asi největším strašákem je tzv. Learning Agreement, což je dokument, v němž si předem schválíte předměty, které budete studovat v zahraničí. Nezbytným krokem před odjezdem je Erasmus pojištění, respektive jakékoliv dlouhodobé cestovní pojištění. Některé cílí přímo na studenty a nabízí i slevu na ISIC.
Jak najít ubytování?
Jestliže administrativa je noční můra, hledání ubytování je přímo brána pekelná. Jedná se o jednu z nejvíc stresujících součástí Erasmu. Každý rok zaplaví vysokoškolská města desetitisíce místních i zahraničních studentů, kteří se perou o pár míst na kolejích a na sdílených bytech. Zpravidla nejlevnější možností ubytování jsou studentské koleje, které jsou navíc v blízkosti univerzity, a zaručují vám stabilní zázemí.
Neméně oblíbenou volbou jsou také „priváty“, ale připravte se na to, že část pronajímatelů nestojí o nájemníky na jeden semestr, a druhá část chce ze zoufalých zahraničních studentů vytřískat maximum. Během hledání ubytování si dejte pozor na podvodníky, kteří se po obdržení zálohy už nikdy neozvou. Snažte se proto najít ověřené ubytování po bývalých „erasmácích“.
Do zahraničí na týden aneb Krátký Erasmus
Nemáte čas, peníze nebo odvahu strávit celý semestr v cizině? Žádný problém! Erasmus+ nabízí i krátkodobé výjezdy, které trvají jeden až čtyři týdny. Tyto krátké pobyty jsou ideální pro ty, kteří chtějí vycestovat, navázat mezinárodní přátelství a posílit svoje jazykové kompetence, ale nemohou si dovolit dlouhou nepřítomnost. Typicky jde o intenzivní kurzy, letní školy nebo krátké projekty zaměřené na konkrétní téma. Krátký Erasmus navíc pokryje veškeré vaše náklady od cestování po ubytování a stravu. Nabídku krátkodobých Erasmů najdete například na facebookové skupině Youth projects Czech Republic.
Zdroje: Education First, Erasmusu.com, European Commission, CharlesAbroad.cz, TravelBible.cz
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.