Jak na rekonstrukci koupelny

Chcete rekonstruovat koupelnu? Každá přestavba vyžaduje návrh,  dobře navržený plán nám pomůže před nežádoucími jevy, které by mohly nastat. My se dnes zaměříme na rekonstrukci koupelny, protože je to místnost, ve které trávíme prvních chvíle každého dne a ve které den i završíme. 

Důležitým hlediskem rekonstrukce je hlavně to, abychom se v nové koupelně cítili dobře a spokojeně. Před samotnou rekonstrukcí nejdříve vytrháme staré dlaždičky, případně vykopeme stará prkna a srovnáme podlahu. Musíme si dát pozor na přívody vody a elektřiny.

Příprava přestavby

Na internetu nebo v obchodech můžeme najít velkou šíři sortimentu stavebního materiálu, dlažby, barev, doplňků a stavebních prvků, potřebných k rekonstrukci. Vybírat si můžeme z široké škály velikostí dlaždic a barev.

Potřebný materiál k rekonstrukci

    • obklady do koupelny dle Vaší intuice
    • penetrace
    • lepidlo
    • spárovací hmota a stěrka
    • řezačky na obklady
    • vodováha
    • tužka na zaměření
    • barvy
    • nábytek
    • dekorace

Krok po kroku

Samotná rekonstrukce začíná bouráním staré koupelny a odvozem odpadu. Poté je důležitou součástí navezení potřebného stavebního materiálu, který budeme potřebovat ke stavbě nové koupelny.

Nejprve musíme odpojit elektřinu, plyn a vodu, pokud vše zmíněné prochází skrz koupelnu.

Postup obložení

Příprava

Před samotným obkladem koupelny musíme nejprve odstranit všechny nečistoty a nerovnosti. Důležitým krokem je vyrovnání stěn a následná penetrace, která snižuje savost podkladu. Penetrace se používá před pokládkou keramických dlažeb a obkladů. Po penetraci můžete začít se zaměřováním.

Zaměření a vodící čára

K zaměření se používá vodováha, která zajistí, že obložení nebude křivé. Vodící čáru, která slouží k rovnoměrnosti obkladu, si je třeba udělat zhruba ve výši očí.

Lepidlo, lepení obkladu a odstranění přebytečného lepidla

Pokud máme vše připravené, můžeme začít se samotným obkládáním. Vše začíná nanesením lepidla na zeď. Při práci je nezbytné používat lepidlo určené pro obklady, vždy se aplikuje podle návodu. Odborníci doporučují lepidla nanášet po malých dávkách, aby nezatvrdlo. Lepidlo musíme vždy rozetřít na celou šířku a výšku dlaždic.

Obklady se dávají na místa, nanesená lepidlem. Vždy se pevně přitisknou ke zdi. Pro lepší kvalitu obkladu je třeba při lepení použít vodováhu.

Spárování

Po nalepení obkladů je třeba spáry mezi obklady vyčistit tak, aby bylo možné aplikovat již zakoupenou spárovací hmotu. S aplikací spárovací hmoty musíme vyčkat alespoň jeden den. Hmota se nanáší pomocí zakoupené stěrky, aby nedošlo k poškrábání obkladu.

Malování stěn

Pokud jsme se rozhodli, že horní část zdí a strop budou bez obkladů, musíme si vybrat barvu, která bude ladit k vybraným dlaždičkám. Nejvíce se používá bílá barva.Natřou se jí obkladem nepokryté části zdí a nechá se zaschnout.

Dekorace a nábytek

Při zařizování koupelny je důležitý výběr nábytku a dekorací, musí dokonale ladit. V současné době je trendové užívat skleněné předměty. Méně je v tomto případě více, jinak riskujeme, že koupelna bude „přeplácaná“ různými věcmi a elegance se z ní úplně vytratí.