Skoro deset tisíc lidí podstoupí v České republice ročně operaci, při níž mu lékaři chirurgicky nahradí bolavý, poškozený a nefunkční kyčelní kloub umělou náhradou, tzv. endoprotézou. Někdy stačí vyměnit jen část kloubu nebo ho pokrýt umělým materiálem, většinou se ale nahrazuje celá kloubní hlavice, která ukončuje stehenní kost, i jamka, která je částí pánve, a pacient dostává totální endoprotézu. Zatímco generace našich prarodičů a rodičů se trápily bolestmi, dnes se z implantace totální endoprotézy stal relativně obvyklý zákrok. Přesto nejde o jednoduchou operaci, pacienti z ní mají obavy a není divu. Při chirurgickém zákroku je odstraněna horní část stehenní kosti, lékaři do ní vybrousí otvor a zarazí kovový hřeb, který sahá až do třetiny stehenní kosti. Kloubní jamka je vyfrézována tak, aby na její místo mohla přijít umělá. Do ní zapadne nová, průmyslově vyrobená kloubní hlavice.
Lidé potřebují tento radikální zákrok zejména proto, že chrupavka nedorůstá nebo je tak opotřebená, že už neumožňuje hladký pohyb kloubu. Chrupavka se opotřebovává věkem, vliv na její opotřebení může mít také jiná nemoc, nadváha, dlouhodobé jednostranné přetěžování, dědičný vliv nebo i úraz. Hybnost kyčelního kloubu se zhoršuje postupně, bolest znesnadňuje pohyb a vystřeluje do částí těla s kyčlí souvisejících. Hodně lidí se začne pohybu vyhýbat, většinou je výsledkem vyšší hmotnost a problém se ještě stupňuje. Nakonec se bolesti objevují i v klidové poloze, vsedě, vleže, ve dne i v noci.
Na léčbu pohybového aparátu je ve Šternberku a v Přerově zaměřena ambulance MUDr. Dušana Raka. Věnuje se bolestem zad, páteře, terapii bolesti a chronických obtíží. Na ortopedii mohou rodiče přinést také kojence, přivést děti a dospívající na komplexní vyšetření. Ambulace spolupracuje s pracovišti ortopedických klinik Fakultní nemocnice Olomouc a nemocnice Šternberk.