Za odpočinkem na Šumavu

Až přijedete na Šumavu a budete hledat klidné místo na ubytování, rozhodně věnujte pozornost horské obci a zároveň významnému rekreačnímu středisku Srní. Leží v nadmořské výšce 845 metrů pod vrchem Spálený a nad údolím řeky Vydry. Tato původně dřevorubecká osada byla založena v roce 1726 a dodnes si zachovala svůj historický půvab díky typické šumavské architektuře. Horské roubené chalupy jsou postavené na kamenné podezdívce a stěny mají chráněné šindelem. V centru obce je kostel z roku 1805, zasvěcený Nejsvětější trojici, obecní úřad najdete pod čp. 113.

Srní je krásné v zimě i v létě. V zimě je pro turisty v okolí připravena hustá síť upravených lyžařských stop, v létě si tady na svoje přijdou pěší turisté i cyklisté. Nikdo se nemusí bát, že by v obci, kde trvale žijí necelé tři stovky obyvatel, nenašel ubytování, dostatečná kapacita je v apartmánech, penzionech, autokempu i hotelech. Apartmány jsou moderně zařízené a vybavené, nabízejí naprosté soukromí i připojení na internet, v penzionech jsou zahrady k odpočinku s posezením u krbu a s možností grilování. Autokemp Antýgl se nachází v těsné blízkosti řeky Vydry, ubytování je v historickém Králováckém dvorci, v prostorách kempu je dostatek místa pro karavany a stany. Hotel Srní je nejlépe vybaveným ubytovacím zařízením v regionu, má klasický krytý plavecký bazén o rozměrech 25 x 12,5 metru, víceúčelovou sportovní halu, kde se dá hrát tenis, košíková i florbal. Konferenční zázemí je určené až pro 350 osob, je ideální pro pořádání firemních i společenských akcí a konferencí.

Srní proslavily romány spisovatele Karla Klostermanna, tamní příroda oslovila filmaře k natočení trilogie Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Na výlety se ze Srní jezdí nebo chodí na Vychynicko-tetovský kanál, který kdysi sloužil k dopravě dřeva,  na Čeňkovu pilu se dvěma elektrárnami, dodnes funkčními technickými památkami, do Návštěvnického centra NP Šumava, kde je výběh pro volně žijící vlky, nebo na hradlový most Rechle. Nedaleko Srní je Hauswaldská kaple, kam si dodnes pro zázračné uzdravení přijíždějí nemocní. Na svých cestách možná potkáte i srnčí zvěř, která dala obci název.