Trápí vás pískání, zvonění nebo šumění v uších? Tyto obtěžující sluchové vjemy jsou známé pod názvem tinnitus. Jaké jsou jeho příčiny? Lze vzniku tinnitu zabránit vhodnou prevencí? A především – jak se tinnitus léčí? Přinášíme vám 6 tipů na zmírnění příznaků tinnitu i rady, jak jeho vzniku předejít.
Co je to tinnitus a jak vzniká?
Tinnitus je latinské označení pro cinkání nebo zvonění. Tento medicínský termín popisuje šelest v uších, který může mít různou intenzitu a projevy, například pískání, lupání, hučení nebo šumění, ačkoliv žádný skutečný vnější zvuk neexistuje. Obtěžující zvuky jsou zpravidla nejvíce slyšitelné v klidu a tichu, typicky při usínání. Pro některé pacienty může být tinnitus jen mírným nepříjemným pocitem, zatímco pro jiné může mít významný dopad na kvalitu jejich života.
Tinnitus může vést k psychické nepohodě, poruchám soustředění a výkonnosti, bolestem hlavy, nespavosti i depresím. Vznik tinnitu může být zapříčiněný řadou faktorů, od patologických změn a ušních zánětů přes neurologická onemocnění či úrazy v oblasti hlavy až po hlasité zvukové vjemy jako jsou koncerty, výbuchy nebo ohňostroje. Chronická forma tinnitu trápí asi 15 % evropské populace, přičemž jeho výskyt narůstá s věkem. Tinnitem trpěla řada známých osobností, mezi nimi Ludwig van Beethoven, Martin Luther, Michelangelo nebo Vincent van Gogh.
Čím se léčí tinnitus?
Pro léčbu tinnitu bohužel neexistuje spolehlivá metoda, která by zafungovala u všech pacientů. Jeho příznaky a vnímání lze ale zmírnit. Nejdůležitějším předpokladem pro zvládnutí tinnitu je psychická pohoda, při psychickém vypětí se projevy tinnitu naopak zhoršují. Vhodné je také vyhýbat se hluku, případně uši chránit alespoň špunty do uší. Projevy tinnitu zhoršuje káva a alkohol, proto je ideální omezit jejich příjem. Důležité je také najít si činnosti, které odvedou pozornost od nepříjemných zvuků. Co pomáhá na tinnitus?
-
Tinnitus Retraining Therapy – TRT
Cílem Tinnitus Retraining Therapy (TRT) je naučit pacienta snížit vnímání tinnitu dokud mu nepřestane vadit a nenaučí se s ním žít. Přístup TRT je založený na dvou klíčových složkách – direktivním poradenství, které klientovi pomáhá vnímat pískání v uších jako neutrální vjem a zvukové terapii, která snižuje projevy tinnitu.
-
Kognitivně-behaviorální terapie
Kognitivně‑behaviorální terapie (KBT) je terapeutický přístup, který se zaměřuje na řešení konkrétních problémů. KBT pomáhá klientům měnit způsob vnímání, myšlení a vypořádávání se s problémy. Jedná se o ověřenou metodu v boji proti tinnitu, která je založená na identifikaci spouštěčů tinnitu a situací, které jeho projevy zmírňují. Klienti s terapeutem dále nacvičují techniky, které odvádějí pozornost od obtěžujících zvuků.
-
Tinnitus noiser
Otorinolaryngolog vám dále může předepsat tzv. tinnitus masker/noiser. Jedná se o zevní generátor šumu, který vysílá do ucha speciálně vyladěné zvuky překrývající rušivé šelesty. Mozek se díky nenápadnému zařízení naučí časem tinnitus filtrovat a ignorovat.
-
Léky a doplňky stravy
Lékaři někdy doporučují požívat léky zvyšující prokrvení vnitřního ucha, typicky betahistin. Mírné zlepšení ale můžete pozorovat také při pravidelném příjmu vitaminů B6 a B12. Oblíbenou přírodní léčbou je extrakt z listů stromu ginkgo biloba, který taktéž podporuje prokrvení cév. Při přírodní léčbě je ale potřeba konzistence a trpělivost, první výsledky pocítíte po asi 4 týdnech. V případě nespavosti a závažných psychických problémů mohou být pacientům předepsána hypnotika nebo antidepresiva.
-
Správná ušní hygiena
Místo vatových tyčinek používejte k odstranění ušního mazu speciální ušní spreje nebo kapky, které ho rozpouštějí, aniž by hrozilo poranění ušního bubínku či zatlačení mazové zátky dovnitř ucha. Další možností je použití ušních svící. Hořící ušní svíce vytváří teplo a mírné vakuum, které ušní maz změkčí, aby šel lépe odstranit.
-
Nebuďte na to sami
Na sociálních sítích můžete najít desítky skupin, v nichž se sdružují lidé s tinnitem z celého světa. Navzájem sdílí své zkušenosti a tipy. V Česku můžete také kontaktovat neziskovou organizaci Neticho, která nabízí pomoc lidem s tinnitem.
Prevence tinnitu
Nejlepší léčbou je samozřejmě prevence. Nejdůležitější je chránit svůj sluch. Pokud jste vystaveni intenzivnímu hluku, například na koncertech nebo na staveništi, vždy noste sluchovou ochranu, ať už špunty do uší nebo náhlavní sluchátka. Na výběr máte sluchové chrániče různých tvarů, velikostí a barev, včetně špuntů designovaných speciálně na koncerty.
Zkuste také omezit dobu, kterou trávíte v hlučném prostředí, a nepřekračovat doporučenou hlasitost hudby při poslechu přes sluchátka. Pokud pociťujete bolest, tlak nebo nepříjemné zvuky v uších, co nejdříve navštivte ORL, kde mohou identifikovat a léčit potenciální problémy dříve, než se z nich vyvine chronický tinnitus.
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.