Digitální detox vám může zlepšit život! Důvody a jak na to

digitalni detox

V dnešní době jsme obklopeni technologiemi na každém kroku. Mobilní telefony, počítače a tablety se staly nedílnou součástí našich životů. I když nám tyto technologie usnadňují práci a komunikaci, jejich nadměrné používání má negativní dopad na naše fyzické i mentální zdraví. Digitální detox je skvělým způsobem, jak si odpočinout od obrazovek a zlepšit kvalitu svého života. Jak na to?

Co je to digitální detox?

Digitální detox je doba, během níž se osoba vědomě vyhýbá používání digitálních zařízení. Cílem digitálního detoxu je získat zpět kontrolu nad svým časem, zlepšit svoje duševní a fyzické zdraví a znovu se spojit s reálným světem. Digitální detox může trvat pouhých pár hodin i několik týdnů. Pojem souvisí také s tzv. digitálním minimalismem, což je méně radikální řešení, při kterém osoba pouze omezuje čas strávený na digitálních zařízeních.

detox

Co vám přinese digitální detox?

  • Zlepšení duševního zdraví. Neustálé používání digitálních zařízení může vést k úzkosti, stresu a vyhoření. Uživatele sociálních sítí často trápí pocit nedostatečnosti kvůli srovnávání se s ostatními nebo strach, že o něco přijdou, tzv. FOMO (fear of missing out). Být stále online a ve střehu navíc přináší zbytečný stres. Digitální detox vám umožní zklidnit mysl, snížit hladinu stresového hormonu kortizolu a pocítit větší štěstí.
  • Kvalitnější spánek. Modré světlo z obrazovek narušuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a negativně tak ovlivňuje kvalitu spánku. Mnoho lidí se také uchyluje k tzv. spánkové prokrastinaci – trávení času sledováním sociálních sítí, seriálů nebo hraním her na úkor spánku. Díky omezení digitálních technologií před spaním se vám bude lépe usínat, váš spánek bude hlubší a ráno budete mnohem odpočatější.

  • Zvýšení produktivity. Časté vyrušování notifikacemi snižuje naši produktivitu. Krátký a barevný obsah na sociálních sítích navíc dlouhodobě narušuje také naši schopnost koncentrace. Digitální detox vám pomůže zlepšit efektivitu práce a opětovně získat schopnost soustředit se na důležité úkoly.
  • Zlepšení vztahů. Z mobilu položeného při večeři na stole se stala sociální norma, která ovšem narušuje mezilidské vztahy. Neustálé cinkání a tendence kontrolovat mobil každých pár minut dokáže romantické rande nebo setkání s přáteli pořádně otrávit. Díky digitálnímu detoxu ale můžete být plně přítomni a budovat si hlubší vztahy. Méně času před obrazovkami navíc znamená více volného času pro rodinu a přátele.
  • Zvýšení kreativity. Neustálý příliv nových informací a podnětů brání našemu mozku produkovat vlastní myšlenky a nápady. Digitální detox vám poskytne prostor ke kreativitě, takže se můžete namísto sledování obrazovek věnovat zapomenutým koníčkům nebo nově objeveným kreativním činnostem, ať už čtení, psaní, malování nebo hře na hudební nástroj.

Jak na digitální detox?

  • Reflexe. Digitální technologie jsou nepostradatelnou součástí moderního světa, které nám přinesly nevídané možnosti. Mohou být dobrým sluhou, ale kvůli své vysoké návykovosti zlým pánem. Na začátku svého detoxu se zkuste zamyslet nad svým vztahem s digitálními zařízeními. Co vám mobilní telefon přináší do života? Co vám naopak bere? Z jakého důvodu po něm saháte nejčastěji?
  • Stanovení cílů. Zamyslete se, čeho chcete digitálním detoxem docílit. Může to být zlepšení spánku, duševního zdraví, schopnost lépe se soustředit nebo získání více volného času. Digitální detox je náročný proces, během kterého budete potřebovat silnou motivaci.

  • Nastavení pravidel. Rozhodněte se, zda se chcete pustit do kompletního digitálního detoxu nebo pouze omezit čas strávený na digitálních zařízeních. Poté si nastavte realistická pravidla na míru. Jak dlouho chcete detox provádět? Může to být několik hodin denně, jeden den v týdnu nebo i delší období. Chcete omezit používání digitálních zařízení? Stanovte si maximální počet minut nebo hodin, které na zařízení denně strávíte.
  • Vypněte notifikace. Omezte nebo úplně vypněte notifikace na svých zařízeních. To vám pomůže minimalizovat vyrušování a soustředit se na aktuální činnost. Pokud vás některé aplikace lákají i bez notifikací, zkuste si je dočasně odinstalovat. Jednoduchým, ale účinným trikem je také nastavení mobilu do „šedého módu“ (Grayscale). Bez barevných ikonek vás bude lákat mnohem méně.
  • Zóny bez digitálních zařízení. Určete si místa, kde nebudete používat digitální zařízení, například ložnici, jídelnu nebo obývací pokoj, a technologie do nich vůbec nenoste. Někdy si také zkuste mobil „zapomenout“ třeba při procházce na nákup nebo do lesa.
  • Najděte si alternativy. Škodlivé návyky se nejlépe nahrazují novými. Najděte si aktivity, které vám pomohou vyplnit čas bez digitálních zařízení a doplnit serotonin a dopamin jinak než „lajky“ na sociálních sítích. Může to být sport, umění, čtení, vaření nebo procházky v přírodě.
  • Komunikace s okolím. Pokud se uchýlíte k digitálnímu detoxu, informujte rodinu, kamarády a kolegy, že budete méně dostupní. Upozornit můžete i přátele na sociálních sítích, například krátkou zprávou nebo příspěvkem. Vaši nepřítomnost jistě pochopí a třeba je dokonce inspirujete k podobnému kroku.

zivot