Aby teplo z domu neutíkalo

Ceny energií stále stoupají a majitelé nemovitostí hledají cesty, jak zamezit tepelným ztrátám. Jednou z možností je zateplení střechy. Přispěje také k nastolení správné vnitřní teploty v podkroví v létě, kdy je venku nesnesitelné horko, a stejně tak v zimě, kdy teploměr klesá hluboko pod bod mrazu. Izolovat se dá rovná i šikmá střecha.

Střední plášť ploché střechy se skládá z několika vrstev – nosné, parotěsné, izolačního souvrství, spádové vrstvy a hydroizolační. Při stavbě nového domu i rekonstrukci střechy je třeba vybrat kvalitní krytiny a izolace tak, aby k únikům nedocházelo. Při volbě materiálů je nutné dbát také na to, aby byly nehořlavé, tepelněizolační a měly dobré akustické a mechanické vlastnosti. Správný výběr materiálu by v případě požáru měl zabránit jeho šíření ze střechy na fasádu, do podstřeší a na jiné objekty.

U šikmých střech jsou nejčastějším místem úniku tepla krovy. Vznikají tepelné mosty, jejichž projevem jsou plísně. Tvoří hlavně tam, kde kondenzují páry a v místech špatné parozábrany a izolace. Spolehlivého fungování střešního pláště lze docílit profesionální instalací vhodného izolačního materiálu. Podle typu střechy se izolace montuje samostatně nad, mezi a pod krokvemi, tyto možnosti lze navzájem i kombinovat. Snadnou montáží se vyznačuje zateplení nadkrokevní izolací, proto se užívá nejčastěji. Další předností je to, je prostor pod střechou je maximálně využit a díky přiznání nosné konstrukce vyniknout dřevěné trámy.

Všechny starosti, spojené se zateplením střechy, a také montáží okapů, oplechováním parapetů, samostatnou pokládkou střech, výměnou střešní krytiny a pokládáním falcované krytiny dokáže vyřešit Jiří Křinecký z Nové Bystřice. Nabízí tesařské, pokrývačské a klempířské práce. Pracuje pečlivě a spolehlivě, na jeho kontě jsou stovky dobře provedených střech.