Jak šetřit vodu? 11 velkých i malých tipů, jak snížit spotřebu

Jak setrit vodou

Voda je jedním z nejcennějších přírodních zdrojů, přesto jí často neuvědoměle plýtváme. V České republice máme naštěstí dostatek pitné vody, kterou používáme nejen na vaření, ale také na splachování toalet, koupání a zalévání zahrad. Pomocí několika drobných změn však můžeme svoji spotřebu vody výrazně snížit. Poděkuje nám za to nejen planeta, ale také naše peněženka.

Proč je nutné šetřit vodou?

Pitná voda je na celém světě velmi vzácná. Více než dvě miliardy lidí nemají přístup k nezávadné pitné vodě, a často si musí vystačit s pouhými 10 litry vody na den.

Obyvatelé Česka spotřebují podle Českého statistického úřadu v průměru 90 litrů vody denně. To je sice výrazně méně než v některých jiných zemích, ale spotřebu vody lze drobnými změnami ještě snížit.

Pouze 0,8 % vody na planetě je pitných, proto je důležité s tímto zdrojem šetřit. Můžete navíc výrazně ušetřit i na vodném a stočném.

Jak se dá šetřit vodou?

Představujeme vám 11 praktických rad, jak šetřit vodou. Týkají se jak oblasti sprchování a osobní hygieny, tak péče o domácnost a zahradu.

  1. Oprava kapajících kohoutků

Kvůli úniku vody z kapajících kohoutků můžete zbytečně přijít o 24 až 100 litrů vody denně. Proto pravidelně kontrolujte svá vodovodní zařízení a opravujte jakékoli úniky co nejdříve, i kdyby kohoutek kapal „jen trošku“. To stejné platí pro protékající toaletu. Během jediné hodiny může poškozenou toaletou odtéci až neuvěřitelných 80 litrů vody.

  1. Instalace úsporných zařízení

V dnešní době se nabízí hned několik možností, jak v domácnosti snížit spotřebu vody. Jedná se zejména o:

  • Úsporné sprchové hlavice se zabudovaným omezovačem průtoku, který je zpravidla nastavený buď na 6 nebo 8 litrů za minutu. Jedná se o nákladnější, ale velmi komfortní řešení, které se brzy projeví na vašich účtech za vodné a stočné.
  • Provzdušňovače kohoutků míchají vodu se vzduchem, čímž snižují spotřebu vody. Perlátor stačí namontovat na vodovodní baterie. Díky usměrnění proudu a jeho provzdušnění se zredukuje průtok vody na cca 6 litrů za minutu (s běžnou baterií může protéct 12–15 litrů za minutu).
  • Spořiče vody jsou vložky, které se instalují mezi sprchovou baterii a hadici namísto těsnění. Účinně přiškrcují proud vody, čímž snižují její celkovou spotřebu až o 70 %. Kvůli „přiškrcenému“ proudu vody se však jedná o méně komfortní řešení, než je úsporná sprchová hlavice, která zachovává příjemný tlak.
  • Úsporné toalety s dvojitým splachovacím systémem umožňují volbu mezi menším a větším spláchnutím. Dle aktuální potřeby spláchnete třemi nebo sedmi litry vody.

  1. Sprcha namísto vany

Ačkoliv si jednou za čas každý zaslouží odpočinek v horké vaně, při běžné hygieně dejte vždy přednost krátké sprše. Během jedné průměrné osmiminutové sprchy spotřebujeme asi 62 litrů vody, zatímco při koupání ve vaně je to průměrně o 18 litrů víc.

  1. Jak ušetřit vodu při sprchování?

Na mytí rukou, sprchování a čištění zubů padne až třetina naší denní spotřeby vody. Hlavní zásadou pro všechny zmíněné činnosti je nenechat vodu zbytečně téct. Pamatujte, že jeden litr vody proteče kohoutkem za pouhých 5 vteřin. Proto vypněte přívod vody pokaždé, když si mydlíte ruce, nanášíte šampon nebo si čistíte zuby. Zároveň se snažte zkrátit svůj pobyt ve sprše na minimum.

  1. Nenechte odtékat studenou vodu

Než vlezete do sprchy, čekáte, až vám odteče studená voda z kohoutku? Nenechte ji jen tak protékat rovnou do odpadu. Namísto toho ji zachyťte do kyblíku a využijte třeba na zalévání zahrady nebo splachování.

  1. Využívejte myčku

Pokud máte myčku, nebojte se ji používat. Oproti mytí nádobí v ruce vám ušetří velké množství vody i energie. Zároveň ji však pouštějte až ve chvíli, kdy je plná a vybírejte z úsporných mycích programů. To stejné platí i při využívání pračky. Při nákupu pračky a myčky si vždy všímejte spotřeby vody. Spotřeba vody některých modelů se od sebe liší až o 30 litrů na jeden prací nebo mycí cyklus.

  1. Umývání nádobí ve dřezu

Pokud nemáte myčku, umývejte nádobí ve dřezu s napuštěnou vodou. Oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou budete mít spotřebu až 3x nižší. Připálené nádobí nechejte před mytím odmočit – spotřebujete tak méně vody, než kdybyste jej drhli pod proudem horké vody.

  1. Dešťová voda na splachování a zalévání zahrady

Pokud máte možnost, pořiďte si na zahradu nádrž na zachytávání dešťové vody. Můžete s ní zalévat zahradu nebo splachovat toaletu. Na pořízení nádrže můžete navíc využít státní dotační program Dešťovka. Pokud nemáte na zahradě místo na velký akumulátor srážkové vody, můžete ji zachytit alespoň do sudu nebo do kyblíků.

  1. Znovuvyužití šedé vody

Jedním z možných opatření, jak šetřit vodu, je i znovuvyužití tzv. šedé vody. Jedná se o nekontaminovanou odpadní vodu z mytí nádobí nebo po sprchování, kterou je možné sbírat a dále ji využívat v domácnosti, například na splachování WC nebo zalévání květin.

Šedá voda je srovnatelná s dešťovou vodu, nesmí však obsahovat čisticí prostředky s chlorem nebo bělidlem. Šedou vodu použijte ihned, nesnažte se ji uchovávat „na později“, neboť by se v ní mohly rozmnožit škodlivé bakterie.

  1. Naplánujte si péči o zahradu

Květiny na zahradě zalévejte buď ráno nebo večer. Zabráníte tak zbytečnému odpařování vody během vysokých denních teplot. Ideální je zalévat záhonky dešťovou vodou nebo vodou nasbíranou při čekání na teplý proud.

Pokud toužíte po zeleném trávníku bez nadměrného zalévání, sekejte jej méně často. Vzrostlá tráva lépe zadržuje vláhu těsně nad půdou, a brání tak jejímu vysychání.

  1. Místo bazénu rybník nebo zahradní jezírko

Kdo by netoužil po osvěžujícím bazénu přímo na vlastním pozemku? Často ale zapomínáme, že provoz bazénu je náročný, ať už jde o množství spotřebované vody, bazénové chemie nebo energie vynaložené na zazimování bazénu.

Proto se raději vykoupejte v rybníku či na koupališti.

A pokud se bez vodního prvku na zahradě neobejdete, dejte přednost netradičnímu koupacímu zahradnímu jezírku, které slouží k relaxaci lidí i pobytu menších živočichů. Čistí se navíc samo pomocí přátelských rostlin a bakterií.

jak setrit vodu

 

Zdroje:

Hydrostop.cz, Seznam Zprávy, Slow Femme, The Water Project, WWF.org