Vánoce jsou časem klidu a míru. Ovšem spojené jsou s nimi i zdánlivě nekonečné přípravy. Nachystat se musí večeře (ať už v podobě tradičního bramborového salátu s kaprem, či jiná obměna), stromeček, dárky a v neposlední řadě nás čeká i vánoční úklid. Jednou z vítaných třešniček na dortu je také slavnostní prostření štědrovečerního stolu. V dnešním článku se podíváme na to, jak naši vánoční tabuli ozdobit tak, aby našim blízkým vyrazila dech a dodala celému večeru tu správnou atmosféru.
Obsah
Obecně o prostírání
Vzhled stolu byste měli přizpůsobit svému stylu a preferenci – není nutné řídit se tradičními barvami červenou a zelenou, nebo těmi, které právě letí.
Rovněž byste měli vzít na vědomí, že by stůl neměl být příliš přeplácaný dekoracemi. Je tomu zejména proto, aby se na něm dalo pohodlně jíst a nedošlo ke karambolům v podobě rozlitého pití a podobně. Vysoké svíčky jsou sice krásné, nicméně mohou dosti potrápit při snaze komunikovat s přísedícími.
Základem je tvar stolu
Když přistupujeme k prostírání stolu, vždy musíme brát v potaz jeho tvar. Ne každému stolu totiž sluší stejné dekorace a ubrusy. Pokud máte například podlouhlý stůl, mnohem více mu bude slušet běhoun. Kulaté stoly zase vyžadují pro dokonalý vzhled speciálně střižené ubrusy pro tento typ. Pokud máte ovšem stůl z pěkného materiálu, není ani nutné ubrus přidávat.
Inspirace přírodou
Na vánočním stole vypadají velice dobře přírodní prvky v podobě větviček jehličnanu – sáhněte ovšem spíše po borovici nebo jiném jehličnanu, který tolik nepíchá. Nemuselo by to být zrovna příjemné nejen při večeři, ale i při chystání dekorací.
Oblíbené jsou perníkové chaloupky i vánoční věnce, které vypadají dobře jak na podlouhlých tak kulatých stolech, zvolit ovšem můžete i šišky, šipky nebo sušené pomeranče, které na stole taktéž vypadají velice slavnostně.
Vánoční svíčky a jiná světla
Společná s ostatními typy dekorací jsou oblíbené i vánoční vonné svíčky, sáhnout ovšem můžete i po LED světlech, řetězech a bateriích, které také doplní vánoční atmosféru.
V případě svíček se držte spíše nízkých typů. Dozdobit je můžete větvičkami jehličnanů, případně dekorací ve tvaru sněhových vloček aj.
Jídelní servis a sklenice
Obvykle při tvorbě sváteční tabule saháme po jednom typu jídelního servisu – nejčastěji plytký talíř, na který pokládáme polévkový. Co takhle tentokrát přidat pod plytký talíř ještě kloubový? Na něm se nejí, ovšem dodá všemu ještě vznešenější atmosféru.
I příbory by měly mít slavnostní charakter, proto sáhněte po nerezovém, stříbrném nebo pozlaceném typu. Příbory pokládáme podle toho, v jakém pořadí je budeme používat – nejdále od talíře jsou ty, které budeme používat jako první.
V případě sklenic je důležité hlavně je pořádně vyleštit. Použijte typ sklenice podle nápoje, jenž se v něm bude podávat – pro přípitek “na stopce”, další by měli být typu long sklenice.
Jak složit ubrousky?
Skládání ubrousků může být pro některé z nás peklem. Na internetu však naleznete spousty typů, jak ubrousky skládat. Na tomto odkazu například najdete video návod, jak složit ubrousky do tvaru vějíře. Oblíbené jsou i tvary vánočního stromečku. Ty složíte následovně:
- Ubrousek složte dvakrát na polovinu. Vznikne menší čtverec.
- Položte si ubrousek šikmo před sebe tak, aby jeho spojené konce směřovaly dolů.
- Vezměte první horní roh a přeložte ho k sobě dopředu.
- To stejné udělejte s dalším a položte jej na ten první. Tímto způsobem otočte všechny horní rohy ubrousku.
- Boční strany zahněte šikmo dozadu, vytvoříte tak tvar stromečku.
- Růžky látky na přední straně zahněte směrem dovnitř dolů.
- Stromeček z ubrousku můžete ozdobit rolničkami a na jeho špičku dát hvězdičku badyánu
Věříme, že vám naše tipy na přípravu vánočního stolu pomohly a jistě některé z nich využijete. Mějte ovšem na paměti, že čas Vánoc není o dokonalosti a perfektní tabuli – důležité je hlavně trávit ho s našimi blízkými a s klidem v srdci.
Zatímco čekáte na Štědrý den, běžte se například podívat některé z vánočních trhů, kterých je na našem území spousta. Jistě vám to ukrátí dlouhou chvíli a vytvoříte si jedinečné vzpomínky. Přejeme vám krásně prožitý advent!
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.