12 tipů, kam na Vysočině: Nejlepší výlety autem, pěšky i na kole

kam na vysocine

Vysočina je díky nádherné kopcovité krajině, historickým městům a síti značených stezek rájem cyklistů i turistů. Kam se vydat na výlet autem, pěšky nebo na kole? Co podniknout na Vysočině? Přinášíme vám 12 tipů na pohodlné výlety autem, pěšky i na kole, během kterých objevíte přírodní krásy i kulturní památky napříč krajem.

Kam na výlet autem Vysočina?

  1. Jihlava

Krajské město má co nabídnout – v dříve hornickém městě vás přivítá jedno z největších náměstí v Česku, kontroverzní brutalistická budova Prioru i hustá síť podzemních chodeb. Nejznámější z nich je chodba Svítivka, jejíž stěny svítící nalezenalou barvou má na svědomí nejspíš německá armáda. Citliví jedinci zde údajně vnímají velmi silnou nadpřirozenou energii. Nevynechejte ani jihlavskou ZOO, která je domovem téměř 250 druhů exotických zvířat, ani akvapark Vodní Ráj, v němž se zabaví děti i dospělí.

  1. Telč

Město Telč, právem označované jako perla Vysočiny, je považováno za jedno z nekrásnějších měst v ČR. Historické centrum Telče s malebnými barevnými domky se od roku 1992 nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Samotná procházka pohádkovým městem, především hlavním náměstím s barevnými renesančními štíty měšťanských domů, je zážitkem, ale nevynechejte ani návštěvu renesančního zámku Telč a telčského podzemí.

  1. Třebíč

Historická Třebíč se může pyšnit rozlehlou židovskou čtvrtí a bazilikou sv. Prokopa, které jsou rovněž na seznamu světového dědictví UNESCO. Dnešní bazilika vznikla jako součást benediktinského kláštera, přestavěného v 16. století do podoby renesančního šlechtického sídla. V současné době je sídlem Muzea Vysočiny Třebíč. Židovská čtvrť je jednou z nejzachovalejších v Evropě a nabízí fascinující pohled do historie židovské komunity v Čechách. Třebíčskou židovskou čtvrť tvoří soubor více než stovky dochovaných domů a bývalé školy, chudobince, nemocnice a radnice.

  1. Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou je známý zejména díky poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, vzdáleného asi 2 kilometry od centra. Tuto věhlasnou stavbu zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO byste při návštěvě Žďáru rozhodně neměli minout. Město ale nabízí také krásné historické centrum s renesanční radnicí a barokním morovým sloupem nebo Regionální muzeum a oceňované Muzeum nové generace. Zavítejte také do bývalého kláštera z 13. století, který později sloužil jako zámek.

kostel

 

Kam na výlet pešky?

  1. Javořice – nejvyšší vrchol vysočiny

Javořice (837 m.n.m.) je nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny. Nachází se asi 10 kilometrů severozápadně od Telče. Vrchol Javořice se ukrývá v rozlehlém komplexu jehličnatých lesů a poblíž se nachází stožár televizního vysílače z roku 1989. Nezapomeňte prozkoumat vyhlídkovou plošinu s výhledy k Telči, která leží necelý kilometr pod vrcholkem na jižním svahu. Odpočinou si můžete u pramene Studánky Páně. K nejvyššímu vrcholu Vysočiny se dostanete po žluté a zelené značce od Studené nebo po zelené a modré značce od historické Telče.

  1. Devět skal

Se svými 836 metry představuje Devět skal nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl skalní útvar nedaleko obce Herálec vyhlášen přírodní památkou. Název Devět skal je odvozen od skalního labyrintu tvořeného třemi dlouhými hřebeny a devíti věžemi roztroušenými v okruhu 1 kilometru, které mají místy charakter skalního města. Při dobré viditelnosti lze z vrcholu skal spatřit i Králický Sněžník nebo Krkonoše. K Devíti skalám míří několik turistických stezek – červená trasa od Cikháje, modrá značka od obce Křižánky a žlutá turistická značka ze Svratky.

  1. Geopark Vysočina

Na Vysočině se nachází také jeden z osmi českých národních geoparků. Jedná se o území, které se táhne od Telče až na nejvyšší vrchol Vysočiny Javořici. Dominantou geoparku Vysočina je Míchova skála. Turisté mohou v geoparku prozkoumat tři naučné stezky, například z hradu Roštejn na Javořici. Vydat se můžete po různě náročných trasách v délce 4 km, 8 km nebo 13 km. Během prozkoumávání ráje kameníků narazíte třeba na zříceninu Štamberku či muzeum kamenictví v Mrákotíně.

  1. Procházka mezi roubenkami v obci Křižánky

Křižánky jsou malebnou vesnicí, jejíž okolí je rájem turistů, cyklistů i bežkařů. Největší vesnická památková rezervace na Vysočině se rozprostírá po obou stranách řeky Svratky. Křižánky se nachází v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a tvoří ji tři části: Moravské Křižánky, České Křižánky a České Milovy. Vesnička s rozptýlenou zástavbou je tvořená typickými roubenými domky i velkými zemědělskými usedlostmi. Historie Křižánek je spojená zejména s výrobou pilníků, která se do obce rozšířila začátkem 19. století. Délka naučné stezky napříč Křižánkami je necelé dva kilometry. Výlet si můžete prodloužit například značenou cestou k oblíbenému skalnímu útvaru Čtyři palice.

cyklisticka Stezka

Kam na Vysočině na kole?

  1. Santiniho cyklotrasa

Santiniho cyklotrasa značená číslem 5061 je přes 70 kilometrů dlouhá stezka, na které se můžete těšit na historické památky i překrásnou přírodu. Cyklotrasa vás provede místy spojenými s dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Začíná ve Vojnově Městci na hranici mezi Čechami a Moravou, a pokračuje skrze Žďár nad Sázavou, kde můžete navštívit poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Trasa dále vede ze Žďáru přes obec Jámy a odtud do Obyčtova, kde se můžete zastavit u kostela Navštívení Panny Marie s půdorysem želvy.

  1. Žďárskými vrchy Křížem Krážem

V Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy vznikla v roce 2015 cyklistická naučná stezka s třemi okruhy a 22 zastaveními. Naučná cyklistická stezka nazvaná Žďárskými vrchy křížem krážem je vedena několika lokalitami s přírodními a kulturními zajímavostmi. Cyklisté se mohou vydat na Novoměstský okruh dlouhý 68 kilometrů vedoucí z Nového města přes Jimramov, kolem Čtyř palic až do Křižánek a odtud přes Tři studně zpět do Nového města na Moravě. Druhý okruh, zvaný Žďárský, měří 77 kilometrů a vede od Pilské nádrže přes Polničku, Račín a Krucemburk až do Kadova, odkud budou cyklisti pokračovat kolem Tří Studní a Nového Města na Moravě zpět do Žďáru nad Sázavou. Třetí cyklistickou trasou je okruh Svratecko-hlinecký. Ten můžete začít buď na náměstíčku ve Svratce nebo v hlineckém Betlémě. Šedesát osm kilometrů dlouhá trasa seznámí návštěvníky především se severní částí Žďárských vrchů.

  1. Údolím Svratky

Výlet dlouhý asi 30 km startuje v Bystřici nad Pernštejnem, kde můžete mimo jiné navštívit Městské muzeum nebo zábavní park Eden. Odměnou za úsek do pozvolného kopce vám bude nádherný výhled z rozhledny Karasín a zbytek trasy, která vede z kopce údolím řeky Svratky. Lesem dojedete až do města Vír, kde narazíte na oblíbený Vírský mlýnek, který každou hodinu roztáčí více než 20 figurek. Přes Svařec, Ujčov a Dolní Čepí poté dojedete až do podhradí pohádkového hradu Pernštejn z 13. století.

  1. Posázavská cyklostezka

Jedna z nejznámějších cyklotras Vysočiny je oblíbená především pro svoji nenáročnost. Od roku 2011 mohou cyklostezku vedoucí po bývalé železniční trati využívat jak cyklisti, tak in-line bruslaři nebo nadšenci do koloběžek. Cyklostezka je dlouhá necelých 9 kilometrů a s převýšením 56 metrů je ideální pro rodiny s dětmi a začínající cyklisty. Malebná trasa vede lesem i volnou přírodou v blízkosti řeky Sázavy.

cyklo