Vlakem k moři do Chorvatska, Itálie a Polska: Dopravci a ceny

vlakem do italie

Vlaky jsou pohodlná, ekologická a stále oblíbenější varianta cestování. Při cestování po Evropě se můžete kochat neopakovatelnými výhledy na krajinu a města, kterými vlak projíždí. Mnozí cestující oceňují také bezpečnost železniční dopravy, volnost pohybu nebo méně striktní pravidla ohledně zavazadel. Láká vás šetrné a dobrodružné cestování vlakem? Kam se dá jet vlakem k moři? A jakého dopravce pro cestu využít?

Vlakem k Baltskému moři

Polsko je v posledních letech stále oblíbenější dovolenkovou destinací. Mnoho Čechů míří namísto tradičního Chorvatska k chladnějšímu Baltskému moři, ať už kvůli globálnímu oteplování, kratší vzdálenosti nebo příznivým cenám. Poptávka po dovolených v polském Gdaňsku nebo na „Mallorce severu“ Svinoústí vzrostla v posledních letech o desítky procent. Turisté si pochvalují jak azurové moře, tak vysokou úroveň služeb a nižší ceny. Na zájem cestujících rychle zareagovali dopravci, takže lze do oblíbených polských letovisek vyrazit i vlakem. Jak se dostat vlakem do Polska k moři? A kde koupit jízdenky na polské vlaky?

České dráhy

Státní dopravce spustil kampaň s příznačným jménem „Polsko je IN“. Zákazníky láká na denní přímé vlaky z Čech a Moravy do polského Krakova, Katovic nebo Varšavy. Do těchto historických měst pravidelně vyráží také pohodlné noční vlaky. Cesta z Prahy do Krakova trvá asi 6 hodin, do Varšavy pojedete zhruba 8 a půl hodin. Z Ostravy vyráží vlak EuroCity Sobieski, který vás během necelých 9 hodin zaveze přímo do idylického Gdaňsku. Všechny spoje jsou sestaveny z moderních klimatizovaných vozů a na své palubě nabízejí řadu služeb. V letní sezóně navíc vyrážejí z Bohumína posilové prázdninové rychlíky do řady polských letovisek na pobřeží Baltského moře jako jsou například Hel, Leba a Kolobrzeg. Jízdenky můžete pohodlně nakoupit online na webových stránkách Českých drah nebo v mobilní aplikaci Můj vlak, případně u pokladní přepážky. Cena jízdenek do přímořských destinací se pohybuje okolo 500‑1000 korun.

vlakem do Chorvatska

Leo Express

V Polsku staví také vlaky českého dopravce Leo Express. Do Katovic či Krakowa se můžete vydat buď z Prahy, Olomouce, Bohumína nebo Ostravy.

Přímého vlaku do Chorvatska se letos nedočkáme

Mekka českých turistů láká na nádherné písčité pláže, čisté moře a panenskou přírodu. Každoročně zavítá na chorvatské pláže statisíce Čechů. Oblíbenými dovolenkovými destinacemi jsou zejména Dubrovník, Brač, Zadar, Split, Rjeka nebo Makarská riviéra. I chorvatské vnitrozemí má co nabídnout, ať už Plitvická jezera zapsaná na listinu světového dědictví UNESCO, nádherné zámky nebo historické centrum hlavního města Záhřebu. Dá se do Chorvatska dostat železniční dopravou? A kolik stojí cesta do Chorvatska vlakem?

České dráhy

Jedinou možností, jak se do Chorvatska dostat po kolejích je využít služeb Českých drah. Pokud míříte do Záhřebu, čeká váš přestup v Grazu, do Rijeky vedou hned dva přestupy ve Vídni a Salzburgu. Po cestě z Prahy nebo Brna do Splitu vás čeká přestup ve Vídni. Cesta vlakem z Prahy do Záhřebu trvá cca 11-15 hodin, do Rijeky asi 16 hodin a do Splitu asi 19-27 hodin. Pokud chcete na jízdence do Chorvatska ušetřit, využijte Včasné jízdenky Chorvatsko, jejíž cena začíná na 42 eurech za jednu cestu. Včasnou jízdenku pořídíte na e-shopu Českých drah, v mobilní aplikaci Můj vlak nebo u pokladní přepážky.

Regiojet

Ještě minulý rok jezdil do Rijeky, Záhřebu nebo Ogulinu přímý vlakový spoj společnosti Regiojet, v roce 2024 však dopravce přímé vlaky do oblíbené dovolenkové destinace vysílat neplánuje. Mluvčí Regiojetu vysvětlila, že populární vlakový spoj pravidelně nabíral velká zpoždění, způsobená průjezdem mnoha státy na jedné z nejdelších linek v Evropě. I nadále však budou do Chorvatska jezdit žluté autobusy, během letních prázdnin každý den a v září pak třikrát týdně. Autobusové linky budou směřovat do měst Zadar, Sukošan, Biograd na Moru, Pakoštane, Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir nebo Split. Cena za jednosměrnou jízdenku z Prahy do Splitu se pohybuje okolo 1500 korun.

Vlakem do malebné Itálie

Historická města, majestátní hory i slunečné pláže – není divu, že Itálie je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Pokud vás lákají písečné pláže, palmové promenády a průzračné moře, vydejte se do Kalábrie, Apulie nebo na Amalfské pobřeží. K moři i do Benátek, Florencie nebo Říma vás pohodlně dopraví České dráhy.

vlakem k mori

Přestup ve Vídni

Cestování vlakem z České republiky do prosluněné Itálie je velice pohodlné. Doprava je zajištěna ve spolupráci Českých a Rakouských drah. Přímé spojení neexistuje, ale České dráhy vypravují pravidelný spoj do Benátek, Florencie nebo Říma s přestupem ve Vídni, odkud jezdí noční vlaky kategorie nightjet. Jízdenky zakoupíte jednoduše na e-shopu Českých drah nebo v mobilní aplikaci Můj vlak. Jedna cesta do zmíněných destinací vás vyjde na částku okolo 1 000-1 500 korun.  Vlakem se z Prahy do Říma dostanete za zhruba 19 hodin.

Přestup v Mnichově

Další možností, jak se dostat vlakem do Itálie je přestup v německém Mnichově. Z Prahy vyráží přímé spoje do Mnichova, kde poté přestoupíte na noční vlak, který vás doveze do cílové destinace v Itálii. Noční vlaky z Mnichova do Itálie nabízejí pohodlné lůžkové vozy, lehátka i vozy k sezení.