Pohřebné letošním roce: Kdo má nárok a jak získat příspěvek?

pohřebné

S novým rokem přicházejí nové začátky a zážitky. Bohužel ne vše je vždy zalito sluncem a kromě pěkných zážitků nás mohou v letošním roce potkat i ty špatné. Mezi ty nejhorší možnosti patří ztráta někoho blízkého.

Kromě nesmírného smutku, který se k takové nešťastné události váže, navíc přicházejí starosti se zařízením pohřbu. Ten je navíc finančně náročný a ne každý na něj za svého života spoří. Ulehčit nám tento problém může pohřebné. Co to je, jaká částka je zde zahrnuta a kdo na ni má nárok?

Co je to pohřebné?

Jedná se o jednorázovou dávku, kterou vám stát přispěje na náklady spojené se zařízením pohřbu. Jednou z podmínek je, že žadatel o tuto dávku vypravuje pohřeb nezaopatřenému dítěti, rodiči nezaopatřeného dítěte, plodu po potratu nebo po umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Jaké jsou podmínky nároku na pohřebné?

Kromě výše zmíněného je další nutnou podmínkou trvalý pobyt zemřelého na území České republiky – samozřejmě v době úmrtí. Úřad práce uvádí, že není nutné dokládat důkazy o této skutečnosti v případě, že:

,,(…) klient žádá o pohřebné na mrtvě narozené dítě nebo plodu po potratu nebo plodu po umělém přerušení těhotenství v případě, že bylo provedeno ze zdravotních důvodů postupem podle zákona o umělém přerušení těhotenství, a pokud plod byl vydán k pohřbení postupem podle zákona o pohřebnictví.”

Nezaopatřené dítě

Za nezaopatřené dítě je pokládáno dítě do 26 let věku a splňuje alespoň jednu z následujících podmínek:

1. Soustavně se připravuje na budoucí povolání – tedy studuje
2. Pro nemoc nebo úraz se nemůže připravovat na budoucí povolání ani vykonávat výdělečnou činnosti – po posouzení lékařem
3. Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav mu nedovoluje vykonávat výdělečnou činnost – posuzuje SSZ
4. Skončilo povinnou školní docházku, bylo evidováno na Úřadu práce a v době úmrtí nedovršilo 18 let věku –

Nutné je také dodat, že za nezaopatřené dítě se nepovažuje takové, které pobírá invalidní důchod z důvodu 3. stupně invalidity.

Jak o pohřebné požádat?

pohřebné 2025

O pohřebné žádá jedna osoba, zpravidla ta, která zařizuje pohřeb. Pokud pohřeb zařizuje více osob z rodiny, náleží tato dávka stále jedné osobě a to té, která o ni řádně požádá jako první. Tu pak vyplácí Úřad práce (jednorázově a pouze v ČR, ne do zahraničí).

Stačí doložit k tomu určený tiskopis na místě příslušného ÚP ČR – tedy podle místa bydliště oprávněné osoby. Doložit je třeba i úmrtní list zemřelého, či záznam z matriky o úmrtí. Dále je potřeba doložit fakturu za vystavení pohřbu a doklad o zpopelnění, nebo pohřbení. V případě, že byl zemřelý nezaopatřené dítě starší 15 let, je nutné i potvrzení o nezaopatřenosti – ty společně s hlavním formulářem najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Řízení o dávce pohřebného

Podáním písemné žádosti o dávku je zahájeno řízení. Na základě vámi doložených dokumentů Úřad práce vyhodnotí, zda máte na pohřebné nárok. Pokud zapomenete dodat některý z nutných tiskopisů, nezoufejte. Úřad práce vás vyzve, abyste potřebné dokumenty doplnili. Pokud tak ovšem neučiníte, může být vaše žádost zamítnuta. Dávka pohřebného má i v roce 2025 pevnou cifru a to 5 000,- Kč. Ta je vyplácena bez ohledu na to, jaký příjem má rodina zemřelého, splňuje-li všechny podmínky pro nárok na pohřebné.

Přestože toto téma není radostné, je dobré vědět, že nárok na tuto dávku existuje. Již v minulém roce jsme psali o několika dávkách, které nám mohou být v případě mimořádných událostí vypláceny. Chřipková sezóna je tady, hodit by se vám tedy mohl například náš článek o ošetřovném. Přestože věříme, že vám informace spojené s pohřebným přišly zajímavé, pevně doufáme, že vás i vaše blízké bude v roce 2025 provázet jen pevné zdraví!

Zdroje: Portal gov, MSVP