Kečup nesmí chybět v žádné kuchyni. Víte, jak vznikal?

Kečup je oblíbenou a univerzální surovinou, kterou lze použít jako omáčku nebo ochucovadlo. Dnešní kečup je nasládlá červená omáčka z rajčat, ale tak tomu nebylo vždycky. Kde se kečup vzal? A jak získal svoji současnou podobu?

Na počátku byla rybí omáčka

Slovo „kečup“ pravděpodobně pochází z čínského výrazu „kê-tsiap,“ což znamená „rybí omáčka.“ Tato fermentovaná rybí omáčka byla běžně používána v Číně a dalších částech jihovýchodní Asie jako dochucovadlo. Do Evropy se dostala díky obchodníkům a námořníkům v 17. století. Kvůli nedostupnosti rybí omáčky se v Evropě začaly objevovat variace s houbami, ořechy a ančovičkami. V 18. století se kečup v Británii a Americe vyráběl hlavně z fermentovaných hub smíchaných s kořením, octem a vínem, čímž vznikla hustá, tmavá omáčka.

Přechod k rajčatům

První zmínka o rajčatovém kečupu pochází z počátku 19. století, kdy začala být rajčata, původně považovaná za jedovatá, více přijímána v evropské a americké kuchyni. Ve velkém měřítku začal rajčatový kečup poprvé vyrábět Henry John Heinz. V roce 1876 uvedl na trh svůj slavný kečup Heinz z rajčat, octu, cukru, soli a koření. Během 20. století se stal kečup mezinárodním fenoménem a výrobci začali vyvíjet různé varianty. Dnes je kečup jedním z nejprodávanějších dochucovadel na světě.

Hledáte lahodný kečup z kvalitních surovin?

ZP Mikulčice, rodinný zemědělský podnik z Moravského Slovácka, se již více než 20 let specializuje na výrobu poctivých kečupů, protlaků a omáček z vlastních surovin. Moravský kečup se pyšní vysokým podílem rajčat – obsahuje minimálně 180 gramů rajčat na 100 gramů finálního produktu. Bezlepkové kečupy Extra obsahují dokonce 200 gramů rajčat na 100 gramů kečupu. Pětikilové balení chutných kečupů je ideální pro pizzerie, bistra a další gastronomické podniky. Český protlak si zachovává chuť rajčat uzrálých na sluncem zalitých polích jižní Moravy.

E-shop ZP Mikulčice nabízí různé omáčky, včetně sladké a pálivé thajské omáčky a salsy, vyrobené z čerstvých rajčat, paprik a okurek, bez konzervantů, barviv, lepku a glutamátu. Za ochutnávku stojí i netradiční moravský džem, například hruškový s hřebíčkem, jablečný se skořicí, rajčatový s vanilkou nebo švestkový s chilli. Mezi specialitami podniku najdete také švestková a hrušková mikulčická povidla. V prodejně v Mikulčicích můžete zakoupit i čerstvou, lokálně pěstovanou zeleninu. Novinky v sortimentu sledujte na Facebooku ZP Mikulčice.