Největší turistické středisko Orlických hor

Osmnáct kilometrů severně od Rychnova nad Kněžnou leží ve východních Čechách obec Deštné v Orlických horách. V tomto největším turistickém středisku Orlických hor žije trvale 550 obyvatel, zejména v zimě se však počet zde přebývajících osob zvyšuje, protože do ski areálu Šerlišský mlýn a Start přijíždějí lyžaři.

Obec byla založena cisterciáckým svatopolským klášterem, který ovládal majetky v okolí Opočna, v podhůří a v Orlických horách. První písemná zmínka o Deštném pochází z roku 1362.

V orlické oblasti bylo významným průmyslovým odvětvím na sklonku středověku sklářství. V Deštném byla sklářská huť založena před rokem 1595, působila zde plných sto let. Vyrábělo se v ní barokní luxusní sklo, působil zde proslulý malíř skla a porcelánu, osobní malíř hraběte z Kolowratů, Ignác Preissler.

Deštnému v Orlických horách dominuje krásný barokní kostel sv. Maří Magdaleny od proslulého stavitele J. A. Santiniho, postavený v letech 1723 až 1726. Zdobí ho hlavní oltář z 18. století od sochaře J. Hartmana, varhany z roku 1729, barokní křtitelnice a obrazy křížové cesty z 1. poloviny 18. století. Před kostelem je sousoší p. Marie se sv. Josefem, Jáchymem a Annou z roku 1781. Místní část Dobříš je spjata s organizovanou turistikou, stojí zde horská chata Panoráma, Jiráskův dům a památník JUDr. Jindřicha Štemberky, průkopníka české turistiky na horách. V roce 1921 se tady konala slavnost u příležitosti otevření Jiráskovy turistické magistrály, v roce 1999 byla proti Jiráskovu domu odhalena pamětní deska Josefu Pilnáčkovi, průkopníkovi turistiky a lyžování v Orlických horách. Jedlová, bývalá horská chata, je dnes součástí obce a také rodištěm tkalce a písmáka Hieronymuse Brinkeho, autora hymny horských tkalců.

Obec Deštné v Orlických horách se zapojila do Programu obnovy venkova, výsledky práce zastupitelů jsou vidět na každém kroku. Ostatně, v Deštníku, zpravodaji, který vydává obecní úřad, si lze o všech aktivitách zastupitelstva přečíst.