Masáže jsou prospěšné pro naše tělo i duši. Jaké druhy známe a v čem tkví výhody nejen masáží lymfatických? Jaké zdravotní benefity nám mohou nabídnout?
Co je to masáž a k čemu slouží
Termínem masáž se obecně označuje mechanické působení doteku na lidské tělo. Ostatně samotný výraz masáž pochází z řeckého slova „massō“, které bychom mohli volně přeložit jako „držet“ nebo „dotýkat se“ či „pracovat rukama“.
Masér v průběhu tohoto postupu aplikuje systematicky pomocí vlastních rukou tlak na různé partie těla. To má na masírovaného stimulační, osvěžující nebo léčebný efekt. Masáže tak jednoznačně mohou být i součástí fyzioterapie.
Vůbec nejstarší písemné zprávy o nich pocházejí z Egypta z období 5 000 let před naším letopočtem. Jejich vynikající účinky ale dobře znali také obyvatelé Číny, Indie, Japonska, Řecka a Říma. Silnou tradici má tak tato metoda zejména ve východních kulturách dodnes. Její blahodárný efekt však postupně objevila i Evropa.
Během masírování dochází ke zvýšenému prokrvení tkání, podpoře trávení a stimulaci látkové výměny. Stejně tak umí správně prováděné doteky uvolnit a regenerovat svalstvo, napomoct ke zlepšení činnosti svalů a kloubů a ulevit od bolesti a únavy svalstva.
Masáže jsou tak prakticky vhodné téměř pro všechny. Lze je doporučit dokonce i těhotným ženám nebo malým dětem. Klasická masáž se může být prováděna i u osob v rekonvalescenci po úrazech a operačních výkonech nebo chronicky nemocných, například při revmatických onemocněních.
Jak si vybrat správnou masáž
Existuje mnoho druhů této procedury, obecně záleží, čeho chceme docílit. Například sportovní masáž se používá pro zvýšení výkonu. A to nejen v rovině fyzické, ale také mentální. Ta ájurvédská zase vyhovuje těm, kteří preferují spíše jemnější přístup.
Stále populárnější především mezi ženami jsou také lymfatické masáže. Napomáhají k rozproudění lymfy, která je schopna z organismu odvádět odpadní látky. Na rozdíl od masáže tradiční dochází totiž v tomto případě k mechanickému působení v podkoží. Takzvaná lymfodrenáž se používá i jako prevence křečových žil či k odstranění otoků.
Masér by si tak měl být vědom zákonitostí fungování lidského těla a volit správnou techniku, která adekvátně napomůže odstranit konkrétní problém. Patricie Balog se masážím věnuje již 15 let. Prvotním impulsem byly vlastní zdravotní potíže.
Druhým klíčovým bodem, který napomohl zarámovat masáže do celkového obrazu o fyzickém zdraví, se stala zkušenost s péčí o imobilní klienty. Pomyslnou mozaiku nutné starosti o tělo od počátku života doplnily i dvě vlastní malé děti. Dnes se tak tato odbornice ve své praxi zaměřuje na sportovní i lymfatické masáže a další související účinné techniky pro podporu lidského zdraví, jako je například maderoterapie.