Skoro každý člověk z města touží po klidu, tichu, čistém vzduchu a nádherné přírodě. Vše mu může poskytnout Srní, šumavské horské středisko v centru Národního parku Šumava. Srní navíc nabízí pro místní obyvatele i pro turisty skvělé zázemí v letních i zimních měsících.
Původně dřevorubecká osada, které dala název srnčí zvěř, má výborné podmínky pro pěší turistiku a cykloturistiku. Dá se jít například podél plavebního Vchynicko-tetovického areálu a řeky Vydry a podniknout tak asi patnáct kilometrů dlouhý výlet v nenáročném terénu. Na cestě turisty čeká řada zajímavostí, mimo jiné poutní místo Hauswaldská kaple, naučná stezka Povydří, železný most kolem bývalé Hálkovy chaty a Kamenný dům v osadě Horní Hrádky, známý z románu „Kam spějí děti“ spisovatele Klostermanna. Méně trénovaní turisté mohou vyrazit na kratší osmikilometrový srnský okruh. Vede z centra obce k plavebnímu kanálu, ke zbytkům zaniklé obce Sedlo a k vodnímu zámku. Kdo si udělá krátkou odbočku a vystoupá na Sedelský vrch, bude odměněn nádherným výhledem. Úchvatný pohled do údolí řeky Otavy nabízí i Klostermannova vyhlídka. Pro cyklisty je výzvou 25 kilometrů dlouhá trasa ze Srní k Javoří Pile, Modravě, Filipově Huti, na bývalý královský dvorec Antýgl a zpět do Srní. V zimě je pro běžkaře připravena hustá síť upravovaných lyžařských stop.
V obci je dostatečná ubytovací kapacita v apartmánech, penzionech, autokempu Antýgl i hotelech, je tady řada restaurací, hostinců i kiosků. Kdo si Srní zamiluje natolik, že by tady chtěl trávit daleko více času než jen dovolenou, může využít nabídku obecního úřadu a koupit si přímo od obce pozemek v lokalitě Pod Spáleným Vrchem. V Srní je základní a mateřská škola, pošta, praktický lékař pro dospělé, stanici tady mají hasiči, motoristé čerpací stanici pohonných hmot. Další zázemí je v nedalekých Kašperských Horách, jako dětský a zubní lékař, a služebna policie.