Designové nouzové útulny Krkonoše: Ochrana před nepohodou i nocleh

Krkonoše

Někdy se túra do hor dokáže nečekaně zkomplikovat. Výletníky může překvapit déšť, zima, silný vítr i nedostatek vlastních sil. V takových chvílích přijdou vhod útulny, které poskytují zmoženým turistům krátkodobý bezpečný úkryt. V Krkonoších se nachází více než 20 takových nouzových přístřešků. Jak fungují? A kam se můžete v tísni uchýlit?

Co jsou útulny?

Dveře útulen jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Nepleťte si je však s ubytováním zdarma. Útulny jsou nouzovým útočištěm, kde mohou poutníci bezpečně přečkat aktuální nepohodu či nepřízeň počasí, ale rozhodně neslouží jako plánované nocoviště. Útulny jsou otevřené tolika poutníkům, kolik se do nich vejde a jejich základním pravidlem je ohleduplnost k ostatním hostům i okolní přírodě.

Jak fungují útulny?

Dveře útulen jsou otevřené nepřetržitě komukoliv, kdo je zrovna potřebuje. Jejich kapacita je však omezená a prostor si nelze nijak zarezervovat, ani z útulny nikoho vyhánět. Přístřešky nejsou nijak vyhřívané, takže ačkoliv nabízí suché místo k odpočinku, teplota uvnitř je přibližně stejná jako venku. Útulny jsou povětšinou robustní stavby ze dřeva, vybavené základními prvky, jako jsou lavice, případně místa k přespání. V útulně je možné výjimečně přespat, avšak nocleh v přírodě národního parku KRNAP mimo horské boudy a turistické ubytovny je povolen pouze v případě nouze.

Proč je nocleh v útulně vlastně problém?

Možná vám přijdou pravidla pro poutníky zbytečně přísná, ale zneužívání pravidel národního parku může vést k dočasnému i trvalému narušení tamní křehké přírody, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé, večer před spaním i ráno po probuzení si nejspíš budete potřebovat odskočit. Útulny však nejsou vybaveny toaletami, ani umyvadly pro vyplivnutí pasty. Všechen nežádoucí odpad včetně papírových a vlhčených ubrousků tak skončí v jejich okolí. I tiché chování turistů navíc může narušit přirozené chování krkonošské zvěři, což může posunout její cirkadiální rytmy až o několik hodin.

Ikonické krkonošské útulny

Na území Krkonoš najdeme více než dvacet nouzových přístřešků, od klasických dřevěných „áček“ až po moderní, designově oceňované stavby. Mezi tyto netradiční útulny patří KØMEN, JENGA, STAN a ATŰLN, které navrhli a postavili studenti Fakulty architektury ČVUT ve spolupráci se Správou KRNAP. Přehled všech útulen a přístřešků najdete snadno na Mapy.cz pod heslem „útulna Krkonoše“. 

útulny v Krkonoších

KØMEN u Bílého Labe

Útulna KØMEN, umístěná poblíž Balvanového vodopádu v údolí Bílého Labe, svým vzhledem připomíná kámen. Nepravidelná a pevná struktura stavby vytváří pocit bezpečí při venkovní plískanici. Fasáda z falcovaného plechu odolá drsným horským podmínkám, a zároveň časem získá patinu podobně jako kámen porůstající mechem. Netradiční přístřešek najdete na modré turistické trase, po které můžete pokračovat až na Luční boudu, nebo na druhou stranu, směrem k Labskému dolu až na Labskou boudu. Stavba získala nominaci na ocenění Česká cena za architekturu 2020.

JENGA pod Dvoračkami

Útulna JENGA, nacházející se v Sedle pod Dvoračkami, překvapí svým prostorným interiérem a jednoduchou konstrukcí, která umožňuje sériovou výrobu. Je navržena jako skládačka, tak, aby její jednotlivé části mohly být sestaveny v truhlářské dílně a poté snadno přepraveny na místo určení. Stavba je příhodně umístěna na křižovatce turistických tras – dostanete se k ní po modré z Rokytnice nad Jizerou přes Huťský vodopád, a pokračovat můžete třeba po zelené trasou Kotelními jámami až na Horní Mísečky.

PRISMA na Černé hoře

Útulna Prisma na Černé hoře vznikla v roce 2024 jako studentský projekt Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové. Její design je inspirován přírodní strukturou včelí plástve, což se odráží i v netypických hliníkových oknech. Panelová konstrukce s falcovaným obkladem je výsledkem osmi měsíců práce středoškoláků. Prisma stojí na 1. Krkonošské cyklistické naučné stezce, takže k ní můžete dojet i na kole. Odtud lze pokračovat na Lučiny a Tetřeví boudy nebo sjet dolů do Pece pod Sněžkou.

ATŰLN na Klínových Boudách

Útulna ATŰLN, známá také jako „útulné áčko,“ je jednou z nejikoničtějších krkonošských útulen, stojící na místě bývalé Klínové Boudy. Stavba vycházející z archetypu přístřešku nabízí překrásný výhled do údolí skrze velké okno v přední stěně. Přístřešek stojí na „nožičkách“ ve výšce dvou metrů, aby se do něj dalo dostat i při závějích. Nachází se kousek od Bufetu Na Rozcestí a dostat se k ní nebo od ní můžete z mnoha směrů. Třeba cestou od Luční boudy přes Výrovku směrem na Friesovy boudy.

STAN u Mumlavy

Útulna STAN u soutoku Mumlavy a Lubošské bystřiny je inspirována jednoduchostí stanu, který poskytuje přístřeší a rychlý komfort pro cestovatele. Díky modřínovému obložení působí dojmem, jako by zde stála odjakživa. Najdete ji na modré turistické trase, asi 3 km od Harrachova. Podél Mumlavy můžete pokračovat na Krakonošovu snídani a poté směrem k Labské nebo Vosecké boudě až na vrcholové partie hor.

Krkonošské útulny

SILO na Slunečné stráni

Minimalistická stavba ve tvaru válce s názvem SILO vychází z myšlenky opětovného využití starých i přírodních hmot. K její výrobě bylo použito staré ocelové silo, podle kterého se také jmenuje. Autor stavby Jakub Kochman jej získal za cenu šrotu. Tato stavba poslouží turistům pohybujícím se v okolí Slunečné stráně. Světlo sem proniká otvorem ve špičce, silo je totiž zapuštěno v zemi výsypkou vzhůru. Jediným prvkem uvnitř je kruhová masivní dřevěná lavice.

Zdroje: CzechCrunch.cz, CzechDesign.cz, Krkonoše.eu, Kudyznudy.cz, Utulnautulna