Inspirace na vánoční tvoření: Adventní věnec, kalendář a další

vánoční tvoření

Chladné počasí a krátké zimní dny lákají k večerům stráveným v pohodlí a teple domova. Co když vás ale omrzí knihy, filmy a scrollování na telefonu? Co takhle zkusit si něco vlastnoručně vyrobit? Vánoční tvoření je skvělý způsob, jak se naladit na sváteční pohodu, zabavit děti, nebo si prostě užít příjemný večer s drahou polovičkou či přáteli.

Adventní věnec

adventní věnec

Adventní věnec, jak ho známe dnes, má kořeny v Hamburku, kde ho v 19. století poprvé vytvořil vychovatel Johann Hinrich Wichern, aby dětem v sirotčinci zpříjemnil čekání na Vánoce. Letos zkuste místo kupovaného vytvořit vlastní – ať už z chvojí, šišek, nebo třeba sušeného ovoce. Fantazii se meze nekladou!

Jak na to?

Na slaměný nebo polystyrenový korpus postupně přikládejte chvojí nastříhané na asi 10 až 15 cm. Větvičky na korpus skládejte tak, aby na sebe navazovaly jako šupiny a každou upevněte drátem. Jakmile je váš věnec pravidelně pokrytý chvojím, rovnoměrně na něj rozmístěte držáky na svíčky a svíčky. Pak už jen stačí nazdobit věnec podle vašeho vkusu. Ozdoby připevněte buď malým kouskem drátku, nebo je přilepte tavnou pistolí. Využít můžete šišky, mašličky, baňky, sušené plátky pomeranče nebo skořici. Inspiraci najdete například na Pinterestu.

Personalizovaný adventní kalendář

Vzpomínáte na dětskou radost z každého otevřeného okénka adventního kalendáře? Ať už jste si čokoládky poctivě dávkovali, nebo je snědli všechny najednou, adventní kalendář k Vánocům prostě patří. Dnes můžete tradici oživit vlastnoručně vyrobeným kalendářem, plným oblíbených dobrot, malých dárků nebo milých překvapení, které vašim dětem nebo partnerovi každý den vykouzlí úsměv na tváři.

Adventní kalendář z papírových sáčků

adventní kalendář

Připravte si 24 papírových sáčků, na internetu najdete přímo sáčky na výrobu adventního kalendáře, ale bohatě vám postačí svačinové sáčky z drogerie. Každý sáček označte číslem od 1 do 24 a ozdobte podle libosti. Do každého obalu pak vložte malý dárek, oblíbenou pochoutku, vzkaz nebo vánoční úkol, který vás zaručeně naladí na sváteční atmosféru (například „upeč perníčky“, „zazpívej koledu“, „podívej se na pohádku“). Pytlíčky poté zavěste na šňůru pomocí kolíčků nebo je připevněte na větev, kterou zavěsíte na zeď.

Adventní kalendář z látky

Základem skladného látkového kalendáře, který můžete opakovaně vytáhnout každý rok, je kus podkladové látky, na který našijete 24 kapsiček, ideálně z různobarevných nebo vánočně laděných látek. Kapsy vystřihněte ve tvaru obdélníků nebo čtverců v různých velikostech a přišijte tak, aby zůstaly svrchu otevřené. Do každé kapsičky poté vložte drobný dárek nebo překvapení. Kalendář zavěste na stěnu nebo dveře – nejenže potěší, ale poslouží i jako krásná dekorace.

Adventní kalendář z papírových kelímků

Netradiční možností je adventní kalendář z jednorázových papírových kelímků. Stačí je nazdobit podle vlastní fantazie, popsat číslicemi 1 až 24 a přilepit na kus kartonu nebo dřevotřísky o rozměrech cca 60 x 60 cm. Do kelímků následně vložte malá překvapení pro děti. Abyste ukryli dárečky před zvědavýma očima, můžete otvor kelímku přikrýt kouskem krepového papíru nebo ubrousku a gumičkou.

Vánoční ozdoby na stromeček

Platí to u ptačích samečků a platí to i u vánočního stromečku – čím barevnější, tím lepší. Oživte letos svůj stromeček vlastnoručně vyráběnými dekoracemi. Kromě zábavně stráveného odpoledne se takto můžete zbavit zbytků korálků, flitrů nebo mašlí, které by jinak doma ležely ladem. Fantazii se meze nekladou – ozdoby můžete vyrobit z papíru, dřeva, těstovin, látky, FIMO hmoty, nebo z vlašských ořechů. Obzvláště skvěle vypadají na stromečku:

Sušené pomeranče

advent

Sušená kolečka pomeranče jsou nestárnoucí klasikou, kterou můžete ozdobit stromeček, a ještě si provonět obývák. Nerozbitné přírodní ozdůbky navíc přežijí i útok domácích mazlíčků. Stačí nakrájet klasický nebo červený pomeranč na tenké plátky (ideálně 4 až 5 mm) a pak jej usušit. Pokud budete plátky péct, předehřejte troubu na 60 až 70 °C a rozložte plátky na plech vyložený pečicím papírem. Pomeranče sušte asi 2 až 3 hodiny, přičemž je každých 30 minut otočte, aby se sušily rovnoměrně.

Postavičky z šišek

Šišky jsou samy o sobě krásné přírodní ozdoby, co jim ale dodat ještě větší šmrnc?  Takové borovicové šišky jsou skvělým základem pro roztomilé skřítky. Stačí přilepit malou dřevěnou kuličku na vršek šišky jako elfí hlavičku. Poté jim můžete nakreslit usměvavý obličej pomocí fixů. Na ozdobení skřítka použijte kousky látky z fleecu –vystřihněte a přilepte rukavičky, botky, čepičku a šálu. Borovicové šišky mohou posloužit také jako základ na originální sovičku a podlouhlá šiška jedle zase jako tělo tučňáka.

Andílci z korku

vanoční ozdoby

Špunty od vína nevyhazujte, můžete z nich vyrobit netradiční, roztomilé andílky! Na korkový špunt stačí lepicí pistolí připevnit dřevěnou hlavičku (kuličku) a fixami jí přidat usměvavý obličej. Pomocí perliček, zlatých korálků nebo provázku můžete hlavičku obdařit i svatozáří. Jako křídla pak poslouží kousek stuhy vymodelovaný do tvaru křídel a přilepený na zadní stranu špuntu.

Zdroje: Alza.cz, iReceptář.cz, Pinterest.com, Světstromků.cz