Narušuje vám vrzání postele klidný spánek? Nezoufejte, oprava postele svépomocí není příliš složitá. Než se tedy vydáte pro novou, zkuste najít příčinu obtěžujících zvuků a s pomocí našeho rádce problém vyřešit. V dnešním článku se podíváme na to, jak vůbec vrzání postele vzniká, jak zjistit, odkud vychází, a především, jak se rušivého vrzání zbavit.
Příčiny vrzání postele
Vrzání postele může být způsobeno několika různými faktory, ať už přílišnou námahou, stěhováním nebo prostou únavou materiálu. Nejčastější příčinou u dřevěných, kovových i čalouněných postelí jsou uvolněné spoje a šrouby. I sebemenší pohyb v takovém případě způsobuje tření mezi jednotlivými díly postele, což vytváří vrzající zvuk.
Na vině mohou být také rošty. U těch může vzniknout problém například tehdy, kdy třou o sebe anebo o rámy postele. Nepříjemné zvuky můžou být dokonce způsobeny rozpínáním dřeva v důsledku změny vlhkosti a teploty v interiéru. Ať už je příčina vrzání vaší postele jakákoliv, můžete ji snadno najít a opravit.
Jak najít zdroj vrzání?
Než se pustíte do opravy vrzání, musíte najít přesné místo, odkud zvuky vychází. Ideální je na chvíli odstranit matraci a rošt, abyste se dostali přímo k rámu postele. Poté pomalu tlačte na různé části rámu a pozorně poslouchejte, ve kterých místech se ozve vrzání. Vzhledem k tomu, že nejvíce namáhaný je spoj čela a bočnice, zvuky budou pravděpodobně vycházet právě z těchto míst. Problematická místa si označte třeba fixem.
Pokud rám postele žádné zvuky nevydává, vraťte rošt na své místo a postup opakujte. Jestliže vrzání nepochází z rámu postele, ani z roštu, přesuňte svou pozornost na podlahu. Zkontrolujte, zda se postel nachází na 100% rovném povrchu, právě nerovnosti totiž mohou být příčinou nepříjemných zvuků. Pachatelem může být dokonce i matrace – zvlášť starší pružinové matrace mohou po čase vydávat nepříjemné zvuky.
Jak odstranit vrzání postele?
Příčina vrzání odhalena? Nyní je čas na opravu! Oprava vrzající postele není tak složitá, jak by se mohlo zdát, a většinou ji zvládnete svépomocí. V následujících krocích vám ukážeme, jak zatočit s obtěžujícími zvuky, které narušují váš klidný spánek, a zajistit si tak klidnější noci.
- Dotáhněte všechny spoje
Než začnete, sundejte z postele matraci a rošt, abyste se pohodlně dostali k rámu. Poté zkontrolujte dotáhnutí všech spojů, zaměřte se hlavně na ty rohové, které jsou nejvíce namáhané.
Šrouby utahujte vhodným šroubovákem anebo aku vrtačkou s vhodným bitem, díky které nebudou šroubky ani přetažené, ani příliš uvolněné. U vysloužilých postelí nezapomeňte zkontrolovat také stav šroubů a matic, a opotřebované díly případně vyměnit.
- Zkontrolujte třecí plochy
Pokud vrzání přetrvává, zaměřte se na třecí plochy, kde se jednotlivé díly postele mohou dotýkat. Ke tření a následnému vrzání většinou dochází při vstávání a uložení se, ale také během spánku a dalších pohybů na posteli. Vrzající zvuk je nejen rušivý, ale také signalizuje, že postel není dostatečně stabilní, takže se do její opravy pusťte co nejdříve.
Třecí plochy můžete snadno ošetřit pomocí měkčené nebo textilní samolepící pásky. Další možností je použití obyčejné kobercovky, která vytvoří tlumící vrstvu mezi jednotlivými částmi. Mezi vrzající části postele můžete také vložit například molitan nebo vatu, což pomůže eliminovat tření a snížit hluk.
- Vyrovnejte podlahu
Pokud je příčinou vrzání nerovný povrch pod postelí, podložte nohy postele filcovými nebo plstěnými podložkami, které stabilizují postel a zabrání dotěrným zvukům. S nerovnostmi se můžete setkat zejména u starších domů, v nichž je důležité srovnat část podlahy, na které je umístěná konstrukce postele.
Co na vrzání postele?
Pokud jste zjistili, že vrzání postele způsobují uvolněné šrouby a spoje, je důležité je nejen utáhnout, ale následně také promazat, aby se minimalizovalo tření mezi jednotlivými částmi. K promazání je možné použít včelí nebo parafínový vosk, silikonový olej ve spreji nebo i obyčejné tuhé mýdlo.
Tyto produkty vytvářejí na spojích kluzký film, který snižuje tření a zabraňuje dalšímu vzniku nepříjemných zvuků. Aplikujte vosk nebo olej pečlivě mezi všechny spoje postele, a to zejména na místech, kde se různé části dotýkají. Počítejte však s tím, že tento postup budete muset pravidelně opakovat.
Jak předcházet vrzání postele
Abyste vrzání předešli, hned po nákupu postele je nutná její správná montáž. Ujistěte se, že postel stojí na rovném povrchu a po montáži důkladně dotáhněte všechny šrouby. Nezapomeňte nainstalovat také pátou nožku uprostřed rámu, která zajišťuje rovnoměrné rozložení hmotnosti.
Zejména u levnějších rámů z borovice nebo smrku obejděte po několika týdnech používání všechny spoje, a znovu je dotáhněte. Dřevo totiž přirozeně pracuje, a časem může mírně měnit tvar.
Zdroje: Baumax.cz, Benlemi.cz, ČeskýKutil.cz, Intena.cz, VyspímeSe.cz
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.