Babské rady na otoky nohou: 10 účinných tipů na oteklé nohy

babské rady na otoky nohou

Trápí vás bolestivé otoky na dolních končetinách? Otoky nohou se mohou objevit v souvislosti s úrazem, zánětem, těhotenstvím, teplým počasím nebo sedavým zaměstnáním.

Jak otoky nohou vznikají? Dá se jim vyhnout? A jak se zbavit oteklých nohou? V dnešním článku si představíme léty ověřené babské rady na otoky nohou.

Co je otok a jak vzniká?

Otok neboli edém, vzniká v důsledku nahromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru, což může být způsobeno poruchou krevního oběhu.

Toto hromadění brání správné výměně vody a živin mezi krví a buňkami, což může vést k pocitu těžkosti a napětí v postižené oblasti.

Otoky mohou postihnout jakoukoliv část těla, ale nejčastěji se vyskytují na dolních končetinách v oblasti nártů a kotníků.

Příčiny otoků

Otoky nohou mohou mít celou řadu příčin. Systémová příčina postihuje celý organismus a bývá způsobena poruchou štítné žlázy, hormonálními vlivy, problémy se srdcem a ledvinami nebo jaterní cirhózou.

Žilní příčina je u otoků nohou nejčastější. Projevuje se bolestivostí a vzniká z důvodu chronické žilní nedostatečnosti nebo akutní trombózy.

Lymfatická příčina je charakterizována zhoršenou funkcí lymfatického systému. Ke vzniku nebo zhoršení otoků přispívá také vyšší věk, nedostatek pohybu, obezita, špatné stravovací návyky, teplo a některé léky, například hormonální antikoncepce nebo léky proti diabetu.

Dočasné otoky se vyskytují také v průběhu těhotenství a premenstruačního syndromu.

Jak se zbavit oteklých nohou?

Léčivých přípravků na oteklé nohy je na trhu celá řada, ať už lokálních gelů s chladivým efektem, venotonik nebo léků na předpis.

Oteklých nohou se však můžete zbavit i pomocí rad našich předků. Co na oteklé nohy doporučují babské rady?

1. Vyvýšená poloha

Zvedání nohou nad úroveň srdce vám přinese okamžitou úlevu. Ideální je zvedat nohy několikrát denně, čímž snižujete tlak na žíly v postižené oblasti.

Podložte si nohy taburetem při sledování televize nebo při čtení, vhodné je podložit si nohy polštářem i při spaní.

Vyzkoušet můžete také polohu „nohy opřené o stěnu“ z jógy, známou jako viparita karani, která je efektivním bojovníkem proti účinkům gravitace.

2. Pravidelný pohyb a cvičení

Pokud vás trápí oteklé nohy, vyhýbejte se dlouhému sezení či stání. Máte-li sedavé zaměstnání, nezapomínejte na pravidelné důkladné protahování.

Jestli se stydíte před kolegy, zkuste alespoň pod stolem zakroutit kotníky nebo provádět výpony na špičky a paty. Ačkoliv nadměrné a intenzivní cvičení mohou přispět k otokům dolních končetin, přirozený pohyb je velmi důležitou prevencí zdravotních komplikací.

Pravidelné procházky nebo plavání podporují funkci krevního oběhu a pomáhají znovu rozproudit nahromaděné tekutiny v nohách. Abyste nepřispívali ke vzniku otoků, cvičte v chladnějších denních dobách, například ráno nebo večer.

3. Terapie vodou

Jednou z osvědčených metod hydroterapie je střídání teplého a studeného proudu, což stimuluje krevní oběh a ulevuje od bolesti a otoků.

Mnoha lidem pomáhá na otoky právě chlad, v takovém případě si naložte nateklé nohy do lavoru se studenou vodou a uvolňující Epsomskou solí.

Při letních procházkách neváhejte smočit ztěžklé nohy v potocích a řekách. Studená voda účinně tlumí bolest a snižuje objem cév i průtok krve.

4. Bylinky na odvodnění

Přírodní diuretika, jako jsou přeslička, bříza, jalovec, vřes nebo kopřiva, mohou pomoci tělu přirozeně se zbavit přebytečných tekutin.

Babské rady na odvodnění často doporučují také pampelišku (Taraxacum oddicinale), jejíž diuretické účinky prokázalo i několik studií.

Tyto byliny lze užívat ve formě čajů, tinktur nebo tablet, nepřekračujte ale doporučené dávkování ani délku kůry.

5. Močopudná dieta

Na oteklé nohy zabírá i pravidelná konzumace zeleniny s močopudnými účinky, díky které se tělo zbaví přebytečných nahromaděných tekutin.

Do svého jídelníčku proto zařaďte mrkev, kukuřici, květák, fenykl a dýni Hokkaido. Na odvodnění organizmu skvěle funguje i salátová okurka a červená řepa, která navíc pomáhá z těla vylučovat sůl.

6. Masáže nohou

Jemná masáž nohou podporuje krevní a lymfatický oběh, a je tak skvělým pomocníkem proti otokům dolních končetin.

Postiženou oblast masírujte jemnými, krouživými pohyby směrem k srdci, čímž rozpohybujete tekutiny v těle a zmírníte otok. V ideálním případě požádejte o masáž nohou někoho jiného, abyste neohýbali kolena a neomezovali tak průtok tekutin v těle.

Při masáži využijte gely s chladivým efektem nebo esenciální oleje s mátou peprnou či grapefruitem, které díky protizánětlivým a zklidňujícím vlastnostem umocňují účinky masáže.

7. Dostatečný pitný režim

Ačkoliv je otok nohou důsledkem nahromadění tekutin v dolních končetinách, za žádnou cenu se nesnažte snižovat svůj denní příjem vody.

Naopak, když pijete málo, tělo vodu zadržuje. Navíc se tím zvyšuje koncentrace soli ve vaší krvi, což zhoršuje otoky. Snažte se vypít alespoň 8-10 sklenic čisté vody denně.

Pokud se vám nedaří pít čistou vodu, zkuste do ní přidat plátky okurky a citronu, které zlepší chuť vody, a navíc jsou díky svým protizánětlivým vlastnostem skvělými pomocníky v boji proti otokům.

8. Omezte sůl a zvyšte příjem hořčíku

Sodík obsažený v soli je důležitý pro regulaci vody v buňkách. Váže se totiž na vodu ve vašem těle a pomáhá udržovat rovnováhu tekutin uvnitř a vně buněk.

Proto by jej ve vaší dietě nemělo být příliš málo, ani příliš mnoho. Nadměrná konzumace soli je totiž jedním z faktorů, které vedou k tvorbě a zhoršení otoků. Optimální množství soli pro dospělého člověka je asi 5 gramů denně, což je přibližně jedna čajová lžička, která zahrnuje veškerou sůl obsaženou v potravinách i na dochucování.

Do své protiotokové diety naopak zařaďte potraviny bohaté na draslík a hořčík. Hořčík je minerál klíčový pro krevní oběh, takže není překvapením, že nedostatek hořčíku v těle může často vést k otokům.

9. Kompresní punčochy

Jak naši předci, tak současní lékaři doporučují využívat proti otokům tlak. Kompresní punčochy zvyšují tlak na žíly a podporují cirkulaci krve směrem k srci.

Ačkoliv oblékání kompresních punčoch může být trochu náročné, výsledky jejich pravidelného nošení rozhodně stojí za to.

Kompresní punčochy jsou dostupné v mnoha verzích, které nohám poskytují různé stupně tlaku.

Ačkoliv jsou k dostání volně na internetu nebo ve specializovaných prodejnách, pro optimální výsledky je ideální jejich výběr a použití konzultovat s lékařem.

10. Přírodní masti z účinných bylin

S bolestí a otoky vám mohou pomoct masti a krémy s obsahem zklidňující aloe vera, chladivé arniky či eukalyptu nebo protizánětlivého kostivalu, tymiánu a heřmánku.

Skvělé výsledky mají také přípravky s obsahem kaštanu koňského (Aesculus hippocastanum). Účinná látka z kaštanu, escin, má podle mnohých studií protizánětlivé a antiedematózní vlastnosti, které pomáhají snížit nadměrné hromadění tekutin v tkáních.

otekle nohy

Zdroje: Vogel UK Health, Biomineraly.cz, Healthline.com, Magistra.cz, Mayo Clinic.org, StrideCare.com