Čistit si zuby běžným kartáčkem nestačí

Možná se domníváte, že pro svoje zuby děláte dost tím, že si je pravidelně čistíte a chodíte na prevenci k zubnímu lékaři. K prevenci ale dnes už neodmyslitelně patří dentální hygiena. Díky ní se pacient zbaví zubního kamene, množství bakterií v jeho ústech se redukuje na určitou úroveň, kterou jeho imunitní systém zvládne.

Na dentální hygienu bychom měli chodit dvakrát do roka, přestože se o svoje zuby doma vzorně staráme. Za pomoci běžných prostředků se nedostaneme k zadním zubům a do všech mezizubních prostor a mohou nám tam vznikat kazy. Kdo na dentální hygienu dohází pravidelně, má nánosů zubního kamene a plaku na zubech méně než ten, který ji absolvuje jen občas. Čištění zubů je potom rychlejší, méně bolestivé a pro pacienta příjemnější.

Ze slin a zbytků jídla se na našich zubech tvoří plak. Když si zuby čistíme nedostatečně a vynecháváme mezizubní prostory, plak tvrdne a stává se z něj zubní kámen. Obsahuje v sobě bakterie, běžným kartáčkem se už nedá vyčistit a v dutině ústní stále zůstává lokální riziko zánětu, které má negativní vliv zejména na pacienty s nemocemi srdce a plic. Zubní kámen také dráždí dásně, ty mohou otékat, a když zánět postupuje, podél kořene zubu se vytvoří parodontální kapsy. Potom nezbývá než provést hloubkové čištění v anestezii.

Při dentální hygieně se největší nánosy nečistot nahrubo odstraní ultrazvukem a poté ručními nástroji, se kterými se lze dostat i do mezizubních prostor. Potom se zuby zaleští a vyhladí, aby nedošlo k opětovnému ukládání plaku. Dentální hygienista poradí, jak o zuby pečovat, naučí  správné technice a doporučí konkrétní pomůcky na čištění. Zuby se ošetřuje také tzv. pískováním, při kterém se do všech prostor dostane směs prášku a vody, případně je i vybělí. Některé potraviny totiž povrch zubů narušují a způsobují jejich nepěkné zabarvení.

Na Zlínsku lze docházet na dentální hygienu za Hanou Vlachynskou do Halenkovic. Věnuje se i pacientům s parodontózou a problémy s nesprávným růstem a nepravidelností chrupu.