Jak překonat strach z vyšetření?

Mnoho dospělých Čechů vidí lékařské ordinace pouze na obrazovkách televizí. Je až s podivem, že se seriály a filmy z lékařského prostředí těší obrovské divácké oblíbenosti, ale v reálném životě je pro většinu z nás návštěva lékaře noční můrou. Strach máme hlavně z bolesti a špatných zpráv, ty ale nemusí být při pravidelné preventivní prohlídce tak závažné.

Jak ale tento strach překonat? Především je třeba se vyvarovat nejčastější chybě, nevyhledávat svoje symptomy na internetových diskusích a poradnách. Ze zánětu močového měchýře může být rázem rakovina vaječníků a s takovou obavou se k doktorovi nechce nikomu. Psychologové se shodují, že vystrašení lidé mají pocit, že na ně všechny uvedené příznaky sedí, je lepší se proto zdržet všech „odborných“ článků, diskusních vláken a raději se poradit se svým lékařem, ušetří to náš čas i nervy.

Možná pramení váš strach z nepříjemných zážitků z dětství, které ve vás můžou dodnes vyvolávat strach z „bílých plášťů“. Je třeba si uvědomit příčinu onoho strachu a to, že už dětmi nejsme a nikdo se k nám nemá právo tak chovat. Máte‑li strach z vlastního lékaře, je možná na čase zvážit, jestli je pro vás vhodný. Je také důležité si uvědomit, že je naprosto přirozené mít strach z toho, že výsledky vyšetření možná odhalí nějaký problém, ale nezapomínejme, že čím dříve se onen problém nebo nemoc odhalí, tím dříve se jí zbavíme. Pokud strach nedokážete přeprat, poproste kamarádku nebo přítele, aby šel na vyšetření s vámi a držel vás v čekárně za ruku. Zkuste si také tento zážitek spojit s něčím příjemným, po prohlídce si zajděte na dobrý oběd nebo do kina.

Jak jsem již zmínila, je důležité najít si praktického lékaře, kterému důvěřujete a dostavit se na každé doporučené vyšetření. Nezapomínejte, že zdraví máme jen jedno a je jen na nás, jak s ním naložíme. Nevyhýbejte se preventivním prohlídkám, dodržujte rady lékařů a zdravou životosprávu. To vše je klíč k tomu, abyste se prohlídek bát nemuseli.