Pacientům s bolestí nohou, otoky, chronickou bolestí ran, diabetikům s cévními problémy pomůže MUDr. Emil Záhumenský. Má angiologickou a diabetologickou ordinaci ve 3. patře Lékařského domu Ormiga v Kotěrově ulici ve Zlíně.
Angiologie se zabývá problematikou periferních cév, to znamená tepen, žil a mízních cév. Prolíná se s dalšími interními a chirurgickými obory, jako je kardiologie, cévní chirurgie, kardiochirurgie a další. Pacientům se v rámci angiologie zpravidla měří kotníkové tlaky palcové tlaky, provádí se vyšetření kapilární perfůze, klaudikačního intervalu a pletysmografické vyšetření žil. Při měření periferních kotníkových a prstových tlaků se zjišťuje míra nedokrevnosti dolních končetin a vypočítává se index kotník – paže nebo palec – paže. Při vyšetření kapilární perfůze se hodnotí závažnost postižení periferní mikrocirkulace na prstech dolních končetin, případně rukou, měřením tvaru a amplitudy periferních křivek. Problémy s nedokrevností končetin trpí především diabetici. Vzniká u nich tak zvaná diabetická noha, která se vyznačuje poruchami tkáně nohy a poruchou nervů pod kotníkem. I drobná poranění vedou ke vzniku vředů a infekcí. Nohy diabetika jsou ohroženy poruchami citlivosti, změnami na velkých a malých cévách a na kostech. Změny na cévách mohou vést až k ischemii s vážnými důsledky. Mezi prvotní obtíže patří silné pálení a svědění v klidu a teple, ztráta vnímání bolesti, dotyku, tepla, chladu, vibrací, šlehavé, bodavé a pálivé bolesti. Pacienti bohužel příznaky podceňují a k lékaři často přijdou až tehdy, kdy je onemocnění v pokročilém stádiu. Závažnými následky jsou vředy, gangrény, v krajních případech je nutné přistoupit k amputaci končetiny.
Na syndrom diabetické nohy se specializuje podiatrie Zlín, poradna je otevřena po telefonické domluvě v pátek v době od 7:30 do 14 hodin. Je možné si tady také nechat udělat medicinální pedikúru, poradit se o zdravotně nezávadném obouvání a dát si zhotovit nadstandardní zdravotní vložky do obuvi.