Dožíváme se vyššího věku, i když jsou naše orgány opotřebované, a je dobře, že medicína našla způsob, jak lidem pomoci. Jedním z lékařských oborů, který dokáže starším lidem vrátit kousek jejich mládí v podobě bezbolestné chůze, je ortopedie.
Každý rok v České republice zhruba deset tisíc lidí podstoupí operaci, při níž lékaři nahradí bolavý, poškozený nebo nefunkční kloub umělou náhradou. Většinou jde o totální endoprotézu neboli náhradu kloubní hlavice, jindy stačí vyměnit nebo pokrýt umělým materiálem jen část kloubu. Jde o náročnou operaci, které se každý většinou bojí, stal se z ní však díky častému uplatnění téměř obvyklý zákrok. Lidé ho potřebují nejčastěji kvůli tomu, že chrupavka v kloubu nedorůstá. Když je tak opotřebená, že neumožňuje hladký pohyb kloubu, operaci se pacient zpravidla nevyhne. Opotřebení chrupavky může mít hned několik příčin – věk, nadváhu, nemoc, dlouhodobé přetěžování, dědičnost nebo úraz. Hybnost kyčelního kloubu se postupně zhoršuje, člověk má při ohybu i v klidovém stavu bolesti, začne se pohybu vyhýbat, přibere a problém se většinou ještě zhorší. V České republice byla první endoprotéza implantována v roce 1969. Tehdy šlo o velmi vážnou operaci, která trvala několik hodin, vyžádala si velké ztráty krve a náročná byla i rehabilitace. Dnes operace trvá asi hodinu, do dvou týdnů se pacient může postavit a začíná rehabilitovat. Několik týdnů chodí o francouzských holích a do půl roku bez opory a bez kulhání. Často se vrátí k práci i sportu zcela bez předchozích omezení. Endroprotéza slouží bez problémů dvacet i pětadvacet let, potom se zpravidla uvolní a je třeba vsadit nový implantát.
Pacienti ze Zlínska s jakýmikoliv ortopedickými problémy se mohou registrovat u MUDr. Radomíra Kelíška, který má ordinaci ve Zlíně a v Uherském Brodě. Ve Zlíně ordinuje od pondělí do středy, v Uherském Brodě ve čtvrtek a v pátek. Spolupracuje se čtyřmi zdravotními pojišťovnami – všeobecnou, oborovou zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví, ministerstva vnitra a vojenskou.