Dřevěné dveře, dusno od kouře a rachot kostek dopadajících na stůl. Saloon nebyl jen místem, kde se pilo – byl živým středobodem každého městečka Divokého Západu. Co se dělo za jeho dveřmi? A kde tenhle kus historie ožívá i dnes?
Víc než bar na kraji prérie
Saloony vznikaly v rychle rostoucích městech amerického Západu jako odpověď na prostou potřebu – mít kde posedět, napít se a potkat ostatní. V době, kdy v osadách chyběly školy, kostely i úřady, se staly přirozeným centrem života. Sloužily jako bary, herny, neformální burzy informací či místa pro vyjednávání obchodů. Horníci, kovbojové, vojáci i obchodníci sem mířili hlavně proto, aby na chvíli unikli samotě. Uvnitř je čekal hluk, kouř, ostré hlasy u karetních stolů i podomácku míchaná whisky s pochybným složením. Na jedné straně tanec, na druhé vyhazovač tišící rvačku. Saloon nebyl jen podnik. Byl to prostor, který držel město pohromadě.
Doba Divokého Západu sice dávno zmizela v prachu historie, ale její obraz přežívá. Nejen v kultovních filmech, ale i v barech, které se snaží tehdejší atmosféru znovu oživit, jen v souladu s hygienickými předpisy. Jedním z takových podniků je Cowboy Billy’s Saloon ve Františkových Lázních. Uvnitř čeká výběr burgerů, steaků a Tex-Mex klasik, které vynikají kvalitou surovin i dokonale vyladěnými chutěmi. Vůně grilu, dřevěný interiér a výzdoba jako z westernového městečka tu vytvářejí zážitek, který funguje i bez hollywoodského scénáře.
Kousek Divokého Západu v srdci lázeňského města
Na jídelním lístku nechybí klasiky jako quesadilla, nachos, tacos nebo texas wings, ani rozmanitý výběr burgerů. Smashburger, jalapeño burger, nebo třeba varianta s arašídovým máslem potěší šťavnatou porcí masa i nápaditým pojetím. Největší chválu ale sklízí žebra: měkká, šťavnatá a tak křehká, že se rozpadnou při dotyku vidličky. Poctivá BBQ omáčka a vychlazené pivo pak dokonale podtrhnou chuť každého sousta. S výběrem vám ochotně poradí obsluha, která zná zdejší kuchyni stejně dobře jako šerif své město.
Už více než dvacet let je Cowboy Billy’s Saloon místem, kde se dobře jí, a ještě lépe slaví. Nabízí prostor pro rodinné i firemní akce. Stylový salónek i celý interiér jsou jako dělané pro nezapomenutelné večery, stejně jako letní terasa s grilem a altánkem. Personál saloonu se postará o přípravy i hladký průběh, stačí jen říct, co si přejete.

Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.




